Protest Greenpeace: <span>na vládní střeše</span> kvůli Prunéřovu

Domácí
3. 5. 2010 14:22
Greenpeace umístili na střechu vlády vlajku ČEZ.
Greenpeace umístili na střechu vlády vlajku ČEZ.

Premiér Fischer na tiskové konferenci, nahoře transparent Greenpeace.Ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace vylezli dnes před 14. hodinou na střechu Strakovy akademie, kde v té době zasedala vláda. Protestovali tak proti způsobu, jakým chce se souhlasem úřadů polostátní ČEZ rekonstruovat elektrárnu Prunéřov II.

Na prosklenou střechu tiskového centra vyvěsili transparent "Vítejte v ČEZké republice". K cestě na střechu použili automobil s plošinou, stejně jako loni v říjnu.

Premiér Jan Fischer a ministři Eduard Janota, Jakub Šebesta a Martin Pecina, kterým lidé z Greenpeace v době tiskové konference po zasedání kabinetu protestovali nad hlavami, si jich nevšímali. Policisté v maskách pak transparent strhli, předtím proběhli novinářům nad hlavami.

PSALI JSME: Aktivisté Greenpeace obsadili komín elektrárny Prunéřov

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace a jeden z dnešních dočasných obyvatel střechy úřadu vlády Jan Rovenský kolem 15 hodin sdělil, že policisté je zadrželi. Sedí prý se svými dvěma kolegy z Greenpeace v budově úřadu vády. "Čekáme, jestli budeme podávat vysvětlení nebo co se bude dít, nicméně podle našeho právního názoru se nejednalo dokonce ani o přestupek, takže myslím, že tady ani moc dlouho nebudeme," dodal.

Aktivisté také vedle české vlajky na střeše Strakovy akademie chtěli umístit vlajku s logem elektrárenského gigantu, policie ale zasáhla.

"Podcenili jsme obranu úřadu vlády, je to částečně moje vina. Já jsem byl proti tomu, aby byla úplně zastavena doprava před úřadem vlády, ale pravděpodobně to bude nezbytné," komentoval dnešní událost ministr vnitra Pecina. Aktivisty Greenpeace zahrnul mezi skupiny, které "vyvádějí" tak, že je to nepřijatelné, a kvůli nimž bude třeba s ochranou Strakovy akademie, kolem které vede rušná komunikace, něco udělat. 

Loni v říjnu aktivisté Greenpeace takto protestovali v souvislosti s úvahami o prolomení limitů těžby. Kvůli incidentu úřad vlády zostřil pravidla pro ostrahu budovy. Dnes se ale Greenpeace dostali nahoru zase, tentokrát kvůli Prunéřovu. Aktivisté míní, že premiér Jan Fischer a nová ministryně životního prostředí Rut Bízková jsou k záměrům firmy ČEZ příliš vstřícní.

"Fischerovo angažmá v celé cause přesáhlo meze jeho působnosti kompetencí a svědčí o jeho úmyslu ČEZu v případě Prunéřova pomoci," uvedl v tiskovém prohlášení Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace.

"Pokud je to k Prunéřovu, ministryně rozhodla, to rozhodnutí jí přísluší," komentoval akci Fischer s tím, že taková rozhodnutí se vždy někomu nelíbí, někomu ano. Konstatoval, že investice do Prunéřova je vřele vítaná. Zdůraznil, že bylo čistě na ministerstvu, jak rozhodne. "Já jsem jenom rád, že rozhodlo, protože tam máme skluz od ledna," uvedl.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ