Celé balení - tedy zhruba 100 pilulek - homeopatického léku si mladý muž na Novotného lávce u Karlova mostu vpravuje postupně do úst. "Nejedná se o nic jiného než o předražený cukr bez jakýchkoli léčivých látek," vykládá přitom. Přidává se k němu několik desítek dalších lidí.
Happening, který měl upozornit na nesmyslnost tohoto druhu alternativní medicíny, v Praze pořádal klub skeptiků Sisyfos. Jde o celosvětovou akci, kdy stejným "předávkováním" na homeopatika upozorňují skeptici v 25 zemích světa.
"Jde o to, že lze takto empiricky prokázat neexistenci proklamovaných účinků," říká jeden z organizátorů akce Antonín Pavlíček. Kampaň s názvem "10.23 - Homeopatie: nic v tom není" poprvé rozpoutali britští odpůrci tohoto druhu léčby.
Homeopatie se jako léčebná metoda používá zejména v alternativní medicíně, čím dál častěji ji však jako doplněk využívají i lékaři, kteří nechtějí zůstat pozadu. V homeopatii se používají vysoce ředěné látky (například až do jedné molekuly v objemu), které by údajně ve vyšší dávce u zdravého člověka měly vyvolávat příznaky podobné těm, jaké má léčená choroba. Účinnost metody ani fungování jejích principů však nebyly spolehlivě vědecky prokázány a je přijímána kontroverzně.
A proč vůbec skeptici brojí proti něčemu, co může na někoho působit třeba jako placebo? „Problém je v tom, že Evropská komise v poslední době přijala do registru léků některé homeopatické přípravky, které ale na rozdíl od normálních léčiv neprocházejí celou škálou přísných testů. Podle mě je to cesta velmi špatným směrem. Představte si, že o podobnou výjimku z testů budou žádat výrobci léčiv a uspějí," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ další z protestujících Lenka Přibylová, která není - jak by se dalo čekat - lékařkou, ale pracuje jako učitelka.
Adéla Šponarová z homeopatické poradny v Praze považuje celou věc za zbytečnou hysterii. "Stále dokola se argumentuje získáváním hmotných dat. Homeopatika však fungují na bázi energií či spíše přenosu informace v daném homeopatiku. Jde o jiný úhel pohledu a čistě vědecky nebo, chcete-li, chemickou analýzou není prokazatelný. Ze své praxe vás ale mohu ubezpečit, že přesto funguje," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Šponarová.