Vyjádření nespokojenosti
Proti vládě a reformám demonstrovaly v Praze tisíce lidí
22.10.2011 15:10
Několik tisíc lidí se v sobotu dvě hodiny po poledni sešlo na pražském náměstí Republiky, aby vyjádřili nespokojenost s vládou a jejími reformami. Protestní akci pořádá iniciativa ProAlt s podporou odborů.
Více než 3000 demonstrantů dnes prošlo Prahou, aby vyjádřili odpor vládě a jejím reformám. Protestující šli z náměstí Republiky, kde jejich akce začala, před úřad vlády na Malé Straně. Pochod se obešel bez incidentů. Před sídlem vlády demonstranti vyslechli projevy organizátorů z iniciativy ProAlt i pozvaných politiků z ČSSD, KSČM, Strany zelených a České pirátské strany.
Podle mluvčí ProAltu Terezy Stöckelové jsou skutečnými hybateli vládních reforem banky a představitelé finančního sektoru. Vláda své změny dělá v jejich prospěch a byla by potřeba silnější veřejná kontrola těchto subjektů, prohlásila Stockëlová.
Další z mluvčích ProAltu Jan Májíček zdůraznil, že vládní reformy budou mít dopad na rodiny s nízkými příjmy. Protestující podle něj proto nesouhlasí například se zavedením školného nebo zpoplatněním zdravotnictví. "Není pravda, že nejsou peníze, ale jsou špatně rozdělené," řekl.
Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy reformní zákony snižují životní standard postižených. Ti po přijetí některých vládních novel žijí v nouzi a budí se stále "hrůzou, co na ně vláda dál vymyslí".
Demonstranty přišli podpořit politici opozičních ČSSD a KSČM, mimo jiné předsedové obou stran Bohuslav Sobotka a Vojtěch Filip. Přidali se také šéf Strany zelených Ondřej Liška a předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Sobotka zdůraznil, že je pro přijetí zákona o referendu, který by dal nespokojeným lidem větší moc. Podle Lišky je vládní návrh zákona o referendu pouhou hrou, stejně jako je boj kabinetu Petra Nečase s korupcí "jen hrou na boj s korupcí". Bartoš dodal, že jeho strana sice s reformami nesouhlasí, zvolená forma protestu je ale podle něj pouhým "ukazováním svalů, které nic neřeší".
Mezi demonstranty byli například odboráři ze svazu KOVO nebo z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, mladí sociální demokraté a komunisté. V rukou nesli transparenty s nápisy jako Reformy jsou deformy, Stop TOP nebo Volby nejsou bianco šek.
Na průběh protestu po celou dobu dohlížela policie. Podle jejích odhadů se akce zúčastnilo zhruba 3000 až 4000 lidí lidí a nevznikly žádné problémy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.