Poprvé v Česku
Protokolář Hradu: Prezidenta Číny přivítáme mimořádně
24.03.2016 16:25
Čínský prezident Si Ťin-pching přiletí do Česka bez první dámy. Na Pražském hradě bude přivítán při zvláštním ceremoniálu s mimořádnými vojenskými poctami. Na jeho počest bude vypáleno 21 dělostřeleckých salv. Naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech, řekl ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Letadlo Si Ťin-pchinga by také mohly při přeletu nad Českem doprovázet české stíhací letouny.
Čínský prezident přiletí v pondělí do Česka nebo Československa vůbec poprvé.
Protokoláři se proto při plánování přijímacích ceremonií i průběhu samotné návštěvy nemohli inspirovat v minulosti. Čínský prezident bude v úterý uvítán na třetím hradním nádvoří. Dosud byli hosté obvykle vítáni na prvním nádvoří.
Vietnamský prezident byl loni kvůli opravám prvního nádvoří první, kterého prezident Miloš Zeman uvítal na třetím nádvoří. "Tehdy ten ceremoniál byl menší. Zkusili jsme si to, nevěděli jsme, jak to bude vypadat. To nádvoří je obrovské, potýkáte se tam s velikostí prostoru, aby to nevypadalo příliš malé nebo aby to zase nevypadalo příliš přehnaně," řekl Forejt.
Čínský prezident bude na Hradě přivítán v úterý dopoledne. Ceremoniál bude podle Forejta specifický i vypálením čestných 21 salv. Tato zvyklost podle něj vznikla v námořnictvu. Když se válečná loď blížila do cizího přístavu, vypálila salvu ze všech svých děl, aby dala najevo, že jsou prázdné. Protože lodě mívaly na každé straně deset děl, společně se signálním dělem jich bylo 21. Zvyk se začal časem používat pro přivítání významných návštěv.
Při přijetí čínského prezidenta budou salvy vypáleny z Královských zahrad. Podle Forejta se naposledy něco takového událo v 50. nebo 60. letech, předtím se ale zvyk používal i v době první republiky, třeba na počest příjezdu egyptského prezidenta.
Další specifikum uvítacího ceremoniálu bude představovat přítomnost nejen čestných jednotek Hradní stráže a pražské vojenské posádky, ale i vojáků čtvrté brigády rychlého nasazení z Tábora a policistů. "To nikdy nebylo," řekl Forejt k přítomnosti policistů.
Důvodem podle něj je důležitost policistů v současné bezpečnostní situaci v Evropě. "Pan prezident se rozhodl, že je tímto gestem přizve na zajištění oficiálního aktu," dodal. Hrad očekává, že se policisté budou účastnit i dalších státních aktů v budoucnosti.
První přivítání čínského prezidenta ale bude pravděpodobně očekávat již v okamžiku, kdy jeho letadlo vletí do českého vzdušného prostoru. Zda čínskou hlavu státu skutečně doprovodí až do přistání české stíhačky, Forejt nepotvrdil. Řekl ale, že takové gesto bývá "součástí protokolárního uvítání na nejvyšší úrovni i v jiných zemí".
Setkání v Lánech
Na letišti pak na Si Ťin-pchinga bude čekat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Se Zemanem se čínský prezident poprvé potká pozdě odpoledne v Lánech. Na tomto setkání se oba státníci podle Forejta domluvili již při schůzce v Číně. Poznamenal, že Zeman považuje Lány za svůj domov. "Když pozvete někoho k sobě domů, je to výjimečné, přátelské gesto," řekl.
Součástí lánského setkání by mohla být krátká procházka v parku. "Oba dva mají rádi přírodu, procházky, oba mají rádi zeleň," řekl Forejt. Vysadí spolu strom a odhalí tabulku, která vysazení bude v češtině a čínštině připomínat.
Kromě Zemana se Si Ťin-pching v úterý setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou, šéfy obou komor Parlamentu Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem i s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Ve středu před odletem do USA zavítá na podnikatelské fórum a do Strahovského kláštera.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.