Originální, autentická a upřímná. Taková je nová informační kampaň nadace Protonového centra. Spolupráce měla jediný cíl. Všem lidem, kteří se jakýmkoliv způsobem přímo i nepřímo setkají s rakovinou, dát vědět o současných možnostech léčby rakoviny, diagnostických vyšetření a v neposlední řadě přinést informace, že protonová léčba je v rámci spolupráce s onkologickými centry celorepublikově dostupná a hrazena zdravotními pojišťovnami.
Osvětová kampaň "Pacienti to říkají za nás" je originální v tom, že hlavními aktéry jsou samotní pacienti, kteří se v PTC úspěšně léčili. Nejde o herce nebo modely, ale svůj příběh vyprávějí skuteční lidé. Upřímně tak chtějí svoje zkušenosti z léčby předat dál. Rozhodli se vystoupit z anonymity a chtějí pomoci ostatním. Svoji výpověď berou jako poslání a poselství. Vyjadřují tím své poděkování za život a za výhru v boji s onemocněním. Přípravy a realizace kampaně se ujala agentura Médea, díky jejímuž profesionálnímu přístupu jsou výsledkem reálné a bezprostřední výpovědi pacientů.
"Kampaň má být především naší reakcí na stovky dotazů a telefonátů lidí zejména z menších měst a vesnic, kteří dosud o léčbě protonem získali jen zkreslené či zavádějící informace. Díky pacientským setkáním víme o stále panujících mýtech o protonové terapii, například že je pouze pro takzvaných horních deset tisíc. Veřejnost neví, že léčbu platí všechny pojišťovny v České republice. Právě proto jsme podpořili osvětovou kampaň, abychom našim pacientům umožnili podělit se o svoje zkušenosti s těmi, kdo potřebné informace nemají. Chceme, aby lidé věděli, že v těžkých životních situacích se na nás mohou obrátit," říká Ing. František Francírek, Ph.D., předseda správní rady Nadačního fondu pro protonovou terapii.
A proč se pacienti pro kampaň rozhodli?
"Díky nadaci jsem se během ozařování v rámci pacientských setkání v Protonovém centru potkávala se spoustou dalších pacientů. Všichni jsou nesmírně vděčni za to, že vůbec tato možnost je," říká bývalá pacientka PTC, paní Simona (52 let). "To je moje zkušenost. A nejenom moje. Proto jsem se rozhodla mým příběhem pomoci ostatním."
"Jsem zdravotník, takže o protonech jsem věděla již několik let předtím," říká Šárka Šteinochrová (26 let), která prodělala Hodgkinův lymfom a popisuje: "Já jsem nechtěla jít úplně klasickou cestou, kterou volí 99 % pacientů. Hledala jsem cestičky, jak svému tělu co nejvíce pomoci a ušetřit ho. Tou cestou byla právě i protonová léčba. Vzkázala bych dalším pacientům, aby se před svým rozhodnutím informovali a léčbu v PTC určitě zkusili, protože pokud se zajímají o svoje zdraví, tak to za to stojí. Je to jediné naše bohatství, které bychom si měli hlídat a držet."
"Klobouk dolů a jsem jenom rád, že veřejnost se dozví, že existuje také něco jiného, než jim doposud bylo umožněno. Nechápu lidi, kteří váhají. Zdraví máte jenom jedno, nikde ho nekoupíte zpátky," říká Jiří Roubínek (69 let), který se úspěšně vyléčil z rakoviny prostaty.
Protonové centrum v Praze je v první řadě zaměřeno na pacienta. Individuální a lidský přístup si udržuje bez ohledu na to, kdo to je a odkud přichází. Zdravotní zařízení je propojeno s onkologickými centry v Česku i na Slovensku a pro každou indikaci jsou vytvořeny speciální týmy. Jejich hlavním úkolem je co nejdřív pacientovi udělat podrobnou a kvalitní diagnostiku a rozhodnout o nejlepší strategii léčby tak, aby bylo dosaženo maximální šance na vyléčení. Díky protonové terapii je možné maximálně zachovat stejně kvalitní život jako před léčbou, a to díky velmi přesnému ozařování, které cílí jenom na nádor a tím eliminuje možné vedlejší účinky a postižení zdravých orgánů.
V PTC se za šest let provozu léčilo téměř 4000 pacientů ze 45 států světa s nejrůznějšími onkologickými diagnózami. Výsledky a především konkrétní pacienti, jejich zkušenosti z léčby, z přístupu a z kvality života po léčbě, jsou těmi nejpřesvědčivějšími argumenty. "Každý člověk má možnost kdykoliv přijít na bezplatnou konzultaci nebo zavolat na klientské centrum. Od našich lékařů se dozví potřebné informace o možnostech, které existují," uzavírá vedoucí Klientského centra Veronika Galušková.