Zrušení soutěže
Průzkum úložiště pro jaderný odpad se odkládá. Úřad chyboval
13.01.2015 19:45 Původní zpráva
Správa úložišť radioaktivních odpadů, která hledá vhodné místo pro podzemní úložiště vyhořelého jaderného paliva z Dukovan a Temelína, musela zrušit výběrové řízení na geologické průzkumy za víc než 200 milionů korun. Důvodem je i chyba úřadu.
Zahájení průzkumu sedmi vytipovaných lokalit, kde by v budoucnu mohl na tisíce let skočit pod zemí vysoce radioaktivní odpad z českých jaderných elektráren, se nejspíš odloží. Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů totiž musela na konci roku zrušit soutěž na firmu, která by geologické průzkumy provedla.
"Důvodem pro zrušení výběrového řízení na dodavatele geologických průzkumů byla změna podmínek zadávací dokumentace v průběhu řízení," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí správy Tereza Bečvaříková. Ministerstvo životního prostředí podle ní během správního řízení na stanovení průzkumného území vyhovělo obcím v lokalitách Čertovka a Březový potok a nepovolilo tady geochemické průzkumy. Vzhledem k tomu, že by se tím změnilo už vyhlášené výběrové řízení, soutěž byla zrušena.
Možné porušení zákona
Správa úložišť radioaktivních odpadů ovšem nesdělila druhý důvod, proč výběrové řízení zastavila. Tím je obava, že sama v soutěži porušila zákon. Upozornilo na to sdružení Calla, které se problematice podzemního úložiště dlouhodobě věnuje. On-line deník TÝDEN.CZ si to posléze ověřil v internetovém informačním systému veřejných zakázek.
Možné nedodržení zákona se týká paragrafu, podle něhož "zadavatel není oprávněn v průběhu jednání o nabídkách sdělovat uchazečům údaje týkající se nabídky jiného uchazeče bez předchozího souhlasu takového uchazeče, vyjma aktuální cenové nabídky".
Správa sama uznala, že tuto podmínku nejspíš porušila: "V oznámení o předběžném hodnocení nabídek, jež bylo rozesláno uchazečům, byly uvedeny mimo jiné údaje o tom, jak byly nabídky hodnoceny v rámci jednotlivých hodnotících kritérií, přičemž hodnocení technické úrovně obsahovalo poměrně podrobné informace o jednotlivých nabídkách," uvádí se v informačním systému veřejných zakázek.
Správa úložišť radioaktivních odpadů tvrdí, že tato komplikace neohrozí harmonogram vyhledávání vhodného místa pro podzemní sklad vyhořelého jaderného paliva. "Naší snahou je, aby tento krok nijak neovlivnil proces výběru lokality a samotné provedení geologických průzkumů," řekla mluvčí správy Tereza Bečvaříková.
Dodala, že v aktualizované koncepci nakládání s radioaktivním odpadem je pro stanovení finální ho místa uveden rok 2025. "Věříme, že tento termín je možné splnit," konstatovala Bečvaříková. Úložiště by se mělo začít stavět v roce 2050 a do provozu by mělo být uvedeno o patnáct let později.
Z pěti let je už deset
Někdejší člen Pačesovy energetické komise Edvard Sequens ze sdružení Calla připomněl, že stát nezahájil průzkum na vytipovaných územích ani deset let poté, co ho vláda sama pozastavila. "Přerušení geologických prací, o němž po veřejných protestech rozhodla vláda v roce 2004, mělo trvat pět let. Kvůli neochotě zodpovědných státních institucí zásadně přehodnotit přístup k obyvatelům dotčených obcí, se přerušení protáhlo na dvojnásobek a v ohrožení jsou i termíny, se kterými vláda souhlasila v návrhu nové koncepce nakládání s radioaktivními odpady," tvrdí Sequens.
Správa úložišť radioaktivních odpadů přitom ještě ani nemá pravomocné povolení k zahájení průzkumných prací. Ministerstvo životního prostředí s průzkumem ve všech sedmi lokalitách sice souhlasilo, jenže proti tomu se ve správním řízení odvolaly mnohé radnice nebo spolky.
"V současné době čekáme, zda stanovení průzkumného území nabyde právní moci. V tuto chvíli je tedy velmi těžké odhadnout, kdy by vlastní práce mohly být zahájeny," sdělila mluvčí správy Bečvaříková. "Proces vyhledávání vhodné lokality je přirozeně ovlivněn delšími správními procesy. Je ale velmi důležité pokračovat ve výběru lokality, nadále zužovat jejich plochu a samozřejmě i počet."
Kritika starostů a sdružení
Podle Eduarda Sequense by se ale výběr vhodného města měl zastavit, protože stát nejedná s místními občany fér. "Především chybí lepší zakotvení práv dotčených obcí v zákonech, který by jim, tak jako v zahraničí, zajistil skutečně transparentní a účinnou účast při rozhodování o úložišti," konstatoval Sequens.
Podle něj nejsou stanovena jasná kritéria, podle nichž mají být už za několik let vybrány lokality do užšího výběru. "To bylo také důvodem, proč starostové 131 měst a obcí a dále zástupci 29 neziskových organizací odeslali v březnu 2013 ministrům a dalším politikům výzvu "K hlubinnému úložišti férově". Do dnešního dne není respektována," tvrdí Sequens.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.