Prezident Miloš Zeman podle většiny lidí dokáže jasně pojmenovat palčivé problémy země nebo se zabývat záležitostmi krajů, obcí, lidí i domácí ekonomiky. Nedaří se mu ale reprezentovat Českou republiku v zahraničí, sjednocovat společnost ani zlepšovat politickou kulturu v zemi. Ukázal to aktuální průzkum společnosti ppm factum.
V polovině Zemanova pětiletého mandátu veřejnost sdílí prezidentovy názory na imigraci, uprchlíky či Islámský stát, mnohem méně souhlasu vyvolávají ve společnosti prezidentovy postoje k jeho odpůrcům nebo ke jmenování profesorů. Veřejné vystupování hlavy státu považuje 55 procent občanů za nevhodné, podle 45 procent je zcela nebo "víceméně" v pořádku.
Názor, že Zeman umí "jasně a bez zbytečné politické korektnosti" pojmenovávat palčivé problémy státu, sdílí 62 procent dotázaných. Jen o procento méně lidí oceňuje, že se prezident zajímá o problematiku krajů a obcí a umí řešit problémy "obyčejných lidí". Většina respondentů si myslí, že dokázal zavést debatu o zásadních problémech domácí ekonomiky. Téměř polovina (47 procent) lidí soudí, že se mu daří prosazovat správné zákony a blokovat problematické, podobný podíl (45 procent) ale tento názor nesdílí.
Jen asi třetina populace se domnívá, že se Zemanovi daří vhodně reprezentovat Česko na zahraničních cestách, jen méně než 30 procent Čechů si myslí, že sjednocuje společnost a že se mu povedlo zlepšit politickou kulturu v zemi.
Veřejnost podle průzkumu sdílí hlavně Zemanovy názory na imigrační krizi a uprchlíky, konkrétně 71 procent s nimi souhlasí. Převažuje i souhlas s jeho politikou vůči Evropské unii, USA a Izraeli. Za kontroverzní z hlediska veřejného mínění považují sociologové působení Miloše Zemana na tvorbu zahraniční politiky k Rusku a k Číně.
S pohledem prezidenta na takzvané inkluzivní vzdělávání dětí souhlasí 43 procent účastníků výzkumu. Zeman se v lednu pozastavil nad společným vzděláváním některých handicapovaných a ostatních dětí, někdy prý může vést k šikaně a pohrdání.
Naprosto vyrovnaný je souhlas a nesouhlas, pokud jde o postoje nejvyššího ústavního činitele k jeho odpůrcům, které označuje za "pražskou kavárnu". V případě postoje ke jmenování vysokoškolských profesorů si prezident získal přízeň 38 procent občanů, více je však těch, kteří s ním v této otázce nesouhlasí, konkrétně 46 procent.
Prezidenta obecně oceňují zejména starší lidé od 60 let či příznivci ČSSD a zejména KSČM. Ovšem třeba Zemanův zájem o kraje a obce hodnotí příznivě nejen většina stoupenců těchto levicových stran, ale i KDU-ČSL, ODS a ANO. Podporu napříč politickým spektrem má i v pohledu na imigraci.
Průzkum: Zeman problémy najde, společnost ale nespojí
Domácí
2. 9. 2015 18:01Prezident Miloš Zeman promluvil 31. srpna v Praze na tiskové konferenci k aktuálním tématům.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít