Prvomájový účet: v ulicích Prahy byl klid
01.05.2008 18:30 Původní zpráva
V minulých letech býval první květnový den plný nepokojů a střetů. Letos tomu bylo po dlouhé době jinak. V hlavním městě se sice sešly stovky extremistů na několika desítkách demonstrací, všechny však proběhly v naprostém klidu. Policie nakonec předvedla jediného demonstranta.
"Předvedený mladík měl na sobě tetování, které by mohlo být v rozporu se zákonem," řekla mluvčí pražských policistů Eva Brožová. Šlo o nacistickou symboliku.
ON-LINE REPORTÁŽ Z DEMONSTRACÍ NALEZNETE ZDE
Největší akce extremistů proběhla před kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad, kam svolala akci Dělnická strana. Hodinu po poledni se tady sešlo více než pět set převážně maskovaných pravicových extremistů, které hlídal zhruba stejný počet policistů.
Odchýlili se od tématu, přesto mluvili dál
Klid v ulicích hlavního města po pěti letech |
Naposledy před pěti lety zažila pražská policie podobně poklidnou oslavu Svátku práce. V roce 2003 se pouze odehrála drobná rvačka mezi skupinkou anarchistů a skinheadů. Letos se k sobě oba extremistické tábory vůbec nepřiblížily. |
Při projevech se někteří řečníci hodně vzdálili od tématu shromáždění, kterým měla být oslava Svátku práce. O tom se mluvilo minimálně. Hlavním tématem byl "teror sionistů", "invaze přistěhovalců", a potřeba "svobodného odporu".
Přes zjevné porušení podmínek svolané demonstrace ji magistrátní úředníci neukončili. "Vše je v pořádku, nějaké náznaky tam byly, ale nic takového, kvůli čemu bychom to měli rozpustit," řekl serveru TÝDEN.CZ Václav Bíňovec z pražského magistrátu, který na náměstí Jiřího z Poděbrad projevy monitoroval.
ČTĚTE TAKÉ: Úředníci přihlíželi slovním útokům proti židům
Obdobně to viděla i policie. "Nezaznamenali jsme žádné problémy, slyšet nebyly ani žádné projevy nenávisti či hanobení národa," řekl serveru TÝDEN.CZ přímo na místě jeden z policistů.
VIDEO Z POCHODU NALEZNETE ZDE.
Organizátoři akce zvolili jednoduchou strategii: ukázat shromážděné ve světle "hodných mladých lidí, kteří pouze projevují jiný názor". Při pochodu proto extremisté provolávali pouze předem schválená hesla. "Nedejte policii žádnou záminku k tomu, aby nás mohli šikanovat," vyzval dav doslova jeden z členů Dělnické strany.
"Reforma nic neřeší, revoluce ano"
Příznivci levice dorazili krátce po poledni na Střelecký ostrov. Slova se ujal Ondřej Slačálek z Československé anarchistické federace, který se pustil do politiků. "Politické strany u moci se střídají, ministři vnitra přicházejí a odcházejí, ale policejní ochrana neonacistických hnutí trvá."
NA DALŠÍ FOTOGRAFIE Z DEMONSTRACÍ SE PODÍVEJTE ZDE A ZDE A ZDE.
Svou řeč zakončil zvoláním "Odpor žije, boj pokračuje". Přidalo se k němu několik hlasů z prořídlého davu. Po úderném proslovu anarchisté uctili památku chicagských odborářů: k pomníku Prvního máje položili vlastnoručně vyrobené papírové květy.
Příznivci levice pak v průvodu pokračovali na Palackého náměstí. Pochodovali poslušně po boku policistů, zmohli se jen na několik protivládních sloganů. Heslo "Reforma nic neřeší, revoluce ano" však vyvolávali potichu, téměř provinile. Poklidnou atmosféru potvrdil i policista, který na akci dohlížel: "Neočekáváme žádné střety." Na Palackého náměstí Slačálek shromáždění rozpustil. Přítomné vyzval, aby se v poklidu přemístili na koncert proti rasismu.
Komunisté versus Národní strana
Den plný demonstrací začal v devět hodin ráno na holešovickém Výstavišti. Kromě již tradičního srazu komunistů se tu poprvé sešli i lidé z ultrapravicové Národní strany. "Připravíme komunistům uličku hanby, na letošní První máj nezapomenou," vykřikovalo její vedení. Zůstalo však jen u slov. Asi padesátka nacionalistů si spíš než demonstraci proti komunismu přijela udělat reklamu. Národovci rozdávali letáky a noviny, pouštěli vlastenecké písničky Daniela Landy a vykřikovali hesla o škodlivosti menšin a bolševiků. Do ničeho vážnějšího se však pod dozorem asi čtyřiceti policistů nepustili.
"Měla by se zastavit emigrace a repatriovat etnika. Například Arabové by se měli vrátit domů. Multikultura nefunguje, " řekl novinářům jeden z vůdců Národní strany. Slibovanou uličku hanby, kterou tvořily dva transparenty, minula naprostá většina lidí mířících na sraz KSČM takřka bez povšimnutí.
Policie měla na výstavišti snadnou práci. "Zasahovat jsme nemuseli, nebyl důvod. Vyhrocené to bylo jenom ve chvíli, kdy se několik členů Národní strany rozhodlo projít davem komunistů a někdo z toho davu po nich hodil několik výtisků Haló novin. Do žádného ostřejšího sporu se ale nepustili," shrnul jeden ze zasahujících policistů.
Foto: Petr Husička, Jaroslava Synáčová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.