Ptačí chřipka v druhém chovu na Pardubicku není

Domácí
18. 2. 2020 09:38
Ve Slepoticích na Pardubicku 18. února 2020 pokračuje likvidace komerčního chovu drůbeže kvůli potvrzené ptačí chřipce.
Ve Slepoticích na Pardubicku 18. února 2020 pokračuje likvidace komerčního chovu drůbeže kvůli potvrzené ptačí chřipce.

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 tisíc kusů brojlerů se nemusí utratit. Novinářům to řekl ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 tisíc kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Ve Slepoticích pracují od pondělí desítky profesionálních a dobrovolných hasičů. Mají dvanáctihodinové směny. Při vynášení uhynulé drůbeže se střídají po půl hodinách. Kapacitě a naplněnosti kafilérií přizpůsobují rychlost likvidace.

"Do pátku bychom chtěli mít celou akci ukončenou, chovy vyskladněné a haly dezinfikované a pak může běžet 21 dní karanténní lhůta," řekl ředitel krajských hasičů Aleš Černohorský.

Policie uzavřela příjezdovou cestu k farmě ve Slepoticích, což je od obecního úřadu ke křižovatce na Turov. Jezdí tam těžká technika. Areál podniku je oplocený a hlídají ho policisté. "Aby do areálu nevnikly neoprávněné osoby," řekla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

Smrt plynem

Na místě jsou dekontaminační zóny, hasiči nosí ochranné obleky. Drůbež se usmrcuje pomocí oxidu uhličitého. V pondělí večer jednu halu utěsnili a plyn do ní vpustili. "Plyn foukal do haly celou noc, postupně se zvyšuje koncentrace, aby zvířata nejprve usnula a potom se už neprobudila," řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková. V úterý budou pracovat v druhé hale, ve Slepoticích jsou asi čtyři haly.

Poté hasiči změří koncentraci v hale, kterou vyvětrají a drůbež vynášejí. V kontejnerech se pak převeze do asanačních podniků. Až budou haly prázdné, odborná firma odstraní podestýlku a haly vyčistí a vydezinfikuje, aby možného původce nákazy zlikvidovala.

Nákaza na Pardubicku je druhou v letošním roce. První byla potvrzena 18. ledna ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. Velká nákaza ptačí chřipkou postihla Pardubický kraj v roce 2007, kdy na Orlickoústecku veterináři rozhodli o usmrcení zhruba 173 tisíc kusů, většina jich byla v komerčních chovech. V roce 2017 se objevil virus na Orlickoústecku a Chrudimsku, usmrceno bylo několik desítek kusů drůbeže.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vostárek Josef

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ