Radar: do politiků <span>se pustili</span> lidé z vesnic

Domácí
25. 5. 2008 12:52
Příznivci radaru to v Brdech nemají jednoduché.
Příznivci radaru to v Brdech nemají jednoduché.

Moderátor Václav Moravec nacvičoval kladení otázek s publikem.Do ospalé vesničky Borovno v Brdech, kterou tvoří jedna silnice a pár desítek stavení, přijela v sobotu v poledne politická elita. Před oprýskaným domem stojí vládní limuzíny, děti se pletou pod nohy technikům z přenosových vozů České televize. Všichni se připravují na debatu s politiky o nenáviděném radaru. Místní mají jasno - dáme to politikům pořádně sežrat.

Pro obyvatele Borovna a okolních vesnic jde o událost roku. Vždyť přijede známý moderátor Václav Moravec a s ním představitelé všech důležitých politických stran v zemi. Místní navíc mají možnost pořádně se do politiků opřít.

"Chtěli jsme vidět ty vlastizrádce," říká obyvatel blízkého Trokavce Josef Šmolík. "Když odešli Rusáci, tak nám všichni říkali, že cizí vojska už tady nikdy nebudou. A teď mají přijít další?" ptá se rozzlobeně. Na debatu s politiky přijel, nemyslí si však, že by mohla rozhodnutí o radaru nějak ovlivnit. "Ze všeho vykličkujou, touhle debatou nic nezměníme," mávne rukou a jde si sednout do sálu.

FOTOGALERII NAJDETE ZDE

V sále kulturního domu se už půl hodiny před začátkem debaty tísní na dvě stě lidí. Většinou jde o starší občany: věkový průměr se pohybuje mezi padesátkou a šedesátkou. To však lidem neubírá na bojovnosti. "Fuj, hamba!", roznese se sálem, když moderátor diskuze vítá na pódiu vicepremiéra Alexandra Vondru (ODS). To jeho protějšek z ČSSD Lubomír Zaorálek sklidí při nástupu jakožto odpůrce radaru skoro bouřlivý potlesk.

Na politiky čekal v Borovnu plný sál lidí.Václav Moravec před začátkem pořadu zkouší s publikem otázky, které pak budou v přímém přenosu politikům pokládat. "Důrazně vás žádám o klid. Mikrofon pěkně k puse a počkejte, až vás vyzvu," instruuje Moravec postaršího muže. Atmosféra v sále houstne, odpor k radaru je cítit na každém kroku. Publikum se ještě před přenosem dokonce začne hádat s Alexandrem Vondrou, který v krátkém proslovu začal hájit výstavbu radaru v Brdech.

Že to především Vondra nebude mít lehké, potvrzuje i Božena Hrabačková z Trokavce. "Za Hitlera jsme do lesa mohli, a teď za současné vlády ne, tak co to je?", zlobí se paní Božena. Ani ona nedoufá, že by debata s politiky mohla něco změnit. "Nemá to smysl. Za nás bojuje náš starosta Jan Neorálek. My tady nic nezmůžeme," dodává Hrabačková.

ČSSD nebo ODS? Nám je to jedno, říkají lidé z Brd

To už začíná znělka, lidé v sále zpozorní. Před nimi jsou dvě hodiny, kdy mají šanci říct tváří v tvář politikům, co si myslí.

ČTĚTE TAKÉ: Politici se hádali o americký radar

Vondra, Bursík a Zaorálek se na pódiu vzájemně obviňují z populismu a lhaní. Až starosta Borovna Pavel Loukota vyjádřil názor místních. "Podívejte, vy se tady vzájemně obviňujete z toho, kdo za co může. Nám je ale jedno, jestli jste z ODS, nebo z ČSSD. Tady jde přece o něco jiného," řekl do bouřlivého potlesku starosta. Jeho kolega ze Spáleného Poříčí Pavel Čížek dodal: „Chceme jen pravdivé informace o tom, co radar přinese. Nic víc."

Na pořádek dohlížela i dopravní policie.Toho se okamžitě chytil komunista Ransdorf. Vytáhl statistiku, podle které devadesát procent obyvatel Spáleného Poříčí odmítlo radar v referendu, což je podle něj jasný vzkaz vládě, že lidé radar nechtějí. Tím si však zadělal na ostudu. "To je přesně to, o čem mluvím," řekl starosta Spáleného Poříčí. "Nešlo o referendum, ale o anketu, které se navíc zúčastnilo pouze dvacet procent občanů. Jde o klasickou manipulaci s fakty," vpálil opařenému Ransdorfovi Pavel Čížek.

Šaškové a pitomci

 Co zaznělo

"Kde jste byli, když tady Rusové rozmisťovali útočné rakety?" ptá se ministr Alexandr Vondra ODS publika.

 „Tady!" Sborová odpověď rozzlobeného obecenstva.

 

„Před volbami jsme udělali chybu v tom, že jsme otázku radaru bagatelizovali. Jiří Paroubek za mnou pak přišel a řekl: Já myslel, že to bude taková koule, kterou budou obsluhovat maximálně dva lidi." Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Celá debata byla prostoupena neklidnými výkřiky a emotivními výstupy. "Volila jsem ODS, a teď se za to stydím. Kdo vám dal mandát k tomu, rozhodovat o radaru? Garantuju vám, že vás už nikdo volit nebude," zvolala směrem k Alexandru Vondrovi jedna maminka v sále. Vondra to měl při debatě vůbec těžké - téměř každé jeho vystoupení provázely nespokojené výkřiky obecenstva a bučení.

Ke konci už moderátor Václav Moravec jen stěží klidnil emoce - rozvášněný "dav" musel napomínat jako neposlušné školáky. Okamžitě po skončení přenosu lidé začali skandovat: "Radar nechceme!"

Místní výkony politiků na pódiu moc neuspokojily. "Jsou to šaškové a bývalí komunisti. Tahle debata neměla žádný smysl, jak jsme všichni viděli," konstatuje Jan Bouval. Venku před kulturním domem se pak utvořily hloučky, které debatu rozebíraly. I tady byla slyšet podobná slova - šaškové, pitomci, nic nemá cenu.

Foto: Karel Šanda 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ