Pesticidy
Rakovina na zahrádkách a polích? Agentura varuje i Česko
27.03.2015 18:10 Původní zpráva
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny zařadila nově na seznam karcinogenních látek pět pesticidů. Je mezi nimi i glyfosát, nejrozšířenější látka na ochranu rostlin používaná na českých polích a zahrádkách. Obsažen je například v oblíbeném herbicidu Roundup americké firmy Monsanto. Výrobce s hodnocením agentury nesouhlasí.
Kvůli ochraně zemědělských plodin a zajištění co nejvyššího výnosu se každoročně aplikuje na českých polích 5,5 milionů kilogramů chemikálií. Nejrozšířenějším pesticidem je se zhruba jedním milionem kilogramů právě glyfosát, který je velmi oblíbené prakticky po celém světě.
Specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace nyní označila glyfosát jako pravděpodobný karcinogen pro člověka. Podle ekologického konzultanta Miroslava Šuty existují omezené důkazy pro to, že tato látka vede ke vzniku takzvaných nehodginských lymfomů. Vycházela především ze studií, které hodnotily tento pesticid v USA, Kanadě a ve Švédsku. Lékaři mají rovněž podezření, že by glyfosát mohl narušovat lidský hormonální systém.
"Glyfosát je účinnou látkou dnes patrně vůbec nejčastěji používanou v pesticidech, protože zabíjí velice široké spektrum rostlin a je základem univerzálně používaných zemědělských herbicidů. Neužívá se jen zemědělství, ale i v parcích, na sportovištích, na nádražích a železničních tratích nebo v soukromých zahradách," uvedl Šuta.
"Protože jsou dostupné jen omezené informace o tom, nakolik jsou glyfosátu vystaveni lidé, rozhodly se v roce 2013 evropské ekologické nevládní organizace zorganizovat indikativní průzkum, v rámci kterého německá nezávislá laboratoř provedla analýzy vzorků moči dobrovolníků z 18 zemí včetně České republiky. Rozbory prokázaly glyfosát v moči téměř poloviny testovaných osob, mimo jiné také u 6 z 10 testovaných obyvatel Česka," dodal.
Šuta připomněl, že spotřeba glyfosátu dramaticky vzrostla po zavedení geneticky modifikovaných plodin, které jsou vůči tomuto pesticidu odolné. Jen v USA se v letech 1994 až 2009 více než zdesetinásobila.
Podle České technologické platformy pro ekologické zemědělství je dnes jediným oficiálním systémem, který dokáže produkovat potraviny zcela bez používání syntetických pesticidů, pouze právě eko-farmaření. "V ekologickém zemědělství se nelze soustředit na rychlá a okamžitá řešení tak, jako se to dnes děje v konvenčním zemědělství. V dlouhodobém horizontu se však tento přístup vyplácí, " řekla koordinátorka platformy Pavlína Samsonová.
"V 60. letech jsme řešili DDT, dnes objevujeme toxicitu glyfosátu. Systém konvenčního a geneticky modifikovaného zemědělství je dnes jen vytloukání klínu klínem," dodal Milan Hluchý ze společnosti Biocont Laboratory, která se dlouhodobě zabývá systémy ekologické ochrany rostlin. "Jestliže již dnes v zemědělství existují alternativy prokazatelně šetrnější k životnímu prostředí a ke zdraví lidí, měli bychom se začít soustředit na jejich rozvoj. Vývoj agrotechnik vycházejících z principů ekologického zemědělství, výzkum synergie rostlin a podpora přirozených autoregulačních mechanismů je dobrým směrem. "
Společnost Monsanto se zařazením glyfosátu na seznam možných rakovinotvorných látek nesouhlasí. "Závěr Mezinárodní agentuya pro výzkum rakoviny je v rozporu s názorem drtivé většiny regulačních orgánů a vědeckých organizací po celém světě. Herbicidy na bázi glyfosátu patří mezi nejdůkladněji testované a hodnocené herbicidy na trhu. Glyfosát se svou 40letou historií bezpečného používání je podpořen jednou z nejrozsáhlejších databází na světě, obsahujících informace o jeho dopadu na zdraví lidí, rezidua v plodinách a životní prostředí," uvedla firma.
Dodala, že glyfosát byl podroben mnoha odborným testům. "Žádná z dlouhodobých studií na potkanech a myších nenaznačuje karcinogenní účinky spojené s glyfosátem," tvrdí firma.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.