Rakušané dostali košem. Ministerstvo pandury nechce
08.01.2008 15:00
Rakouská firma Steyr nepřesvědčila na dnešním jednání zástupce ministerstva obrany k nákupu obrněných transportérů Pandur. Znamená to s největší pravděpodobností konec všech dalších jednání. Steyr již neuspěl se zakázkami ve Slovinsku a Chorvatsku, hrozí mu ekonomické potíže. Dnes se snažil přemluvit ministerstvo alespoň k nákupu prvních sedmnácti transportérů. Neúspěšně.
"My trváme na tom, že odstoupení od smlouvy 11. prosince loňského roku je důvodné a platné a že bylo důsledkem neplnění podmínek smlouvy ze strany dodavatele," řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová.
Vadí jí to, že transportéry neprošly kontrolními testy, údajně kvůli slabému opancéřování části vozu. Bez konkrétních podrobností ministerstvo uvedlo, že stroje při testech nevyhověly ve čtyřiadvaceti z třiadevadesáti smluvních bodů. Jednání dnes skončilo poté, co Rakušané odmítli podrobit prvních sedmnáct nabízených vozů zkouškám pod nezávislým dozorem.
Není vůbec jisté, zda se američtí vlastníci zbrojovky ještě někdy sejdou se zástupci ministerstva u jednoho stolu, žádnou další schůzku si totiž nedohodli. Ministryně Vlasta Parkanová musí se svým týmem nyní vymyslet, jak bude její resort dále postupovat. Plán musí předložit kolegům ve vládě do konce měsíce. Musí se připravit i na to, že se Steyr bude bránit arbitráží.
Za firmu lobboval u premiéra Topolánka i rakouský kancléř Alfred Gusenbauer při premiérově návštěvě ve Vídni. Pokud by Steyr kvůli zrušení dodávky transportérů musel skončit, o práci by přišly asi čtyři stovky lidí. Nákup 199 transportérů měl stát zhruba 21 miliard korun a mělo jít o největší zakázku v historii české armády.
Kontrakt na nákup transportérů podepsal bývalý český ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) v červnu 2006, po volbách, při nichž se jeho strana nedostala do parlamentu. Kabinet Mirka Topolánka loni v prosinci rozhodl, že Česko od smlouvy ustoupí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.