Rebelové od lidovců a zelených jsou připraveni jednat se zbytkem koalice o poplatcích. Mají pro to dokonce vlastní návrh, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Dvě poslankyně Strany zelených a někteří lidovci v něm překvapivě ustoupili z neplacení poplatků penzistů. Osvobození důchodců naopak prosadili ve sněmovně sociální demokraté a trvají na něm taky komunisti.
Zákon, který ruší poplatky, budou senátoři probírat na schůzi příští týden. Ve sněmovně návrh ČSSD prošel díky postoji rebelujících poslanců ze všech tří koaličních stran.
Děti ano, důchodci ne
Kdo jsou poplatkoví rebelové |
|
Kromě ústupku u placení důchodců, budou dál prosazovat, aby u lékařů neplatily děti, a to až do 18 let. Pokud ovšem už nepracují.
Jediné místo, kde by jejich rodiče museli vytáhnout peněženky, by byla pohotovost. A také v lékárnách. Poplatek za položku na receptu by se však pro všechny pacienty snížil z dnešních třiceti na deset korun.
Poplatky by se nově netýkaly také aktivních dárců krve, kteří jsou držiteli Jánského plakety, a dárců kostní dřeně.
Kompromis i pro Hovorku
Měnit by se však měly limity - tedy hranice, za kterou mají zdravotní pojišťovny pacientům veškeré poplatky hradit.
U důchodců, kterým je více než 65 let, by se roční limit snížil na tři tisíce korun a nepočítaly by se do něj pouze poplatky na pohotovosti. U všech ostatních by limit zůstal na pěti tisících korunách a také by se do něj nepočítal pouze poplatek za pohotovost.
Poplatky za ty, kteří je nemusejí platit, by lékařům a nemocnicím uhradily pojišťovny. „Není to žádný oficiální dokument, je to jen podklad pro jednání v koalici," říkají jeho tvůrci.
„Chtěl jsem, aby v kompromisu bylo i neplacení poplatků pro důchodce od 70 let, ale kolegové míní, že je to neprůchodné. Těžko dnes předjímat, jakou verzi nakonec senátoři do sněmovny pošlou," řekl jeden z rebelů lidovec Ludvík Hovorka.
Kompromis? Blížíme se
Poplatky se staly zákonem, který dnes musí koalice řešit napříč sněmovnou i Senátem. Pokud by totiž koaliční senátoři udělali v zákoně sepsaném opoziční ČSSD radikální změny, nemuseli by ve sněmovně pro ně získat - i mezi "svými", většinu poslanců.
ČSSD se slibem plošného zrušení poplatků vyhrála poslední volby a koalice chce poplatky částečně měnit, protože už to voličům slíbila. Například už na podzim vláda deklarovala, že osvobodí děti do šesti let. Nakonec Julínkův zákon, který to měl umožnit, kvůli sporům v koalici ani k hlasování ve sněmovně nedokráčel.Senátoři i poslanci začali jednat tento týden, ale zatím bez výsledku. Jednání mezi senátory KDU-ČSL a ODS zatím podle zdravotního experta KDU-ČSL poslance Jiřího Carbola nic konkrétního nepřineslo.
Zdravotní výbor Senátu dnes hlasy ODS podpořil verzi změn poplatků, která se posledním nápadům rebelů blíží. Předpokládá, že by poplatky - ovšem pouze u lékaře - nemusely hradit děti do 15 let a limit by se pro ně snížil na pět tisíc korun, pro důchodce nad 65 let na tři tisíce korun. Za recept by se platilo jen v případě, že by doplatek za léky nepřekročil 30 korun.
Tato verze by se však dala ještě upravit, připouští ODS. "Určitě při jednání o tom, zda nemají platit děti do 15 nebo do 18 let, nepůjdeme na krev," řekla online deníku Týden.cz předsedkyně Alena Palečková (ODS). Snížení poplatku za recept je podle ní méně výhodné než verze schválená výborem. O osvobození dárců krve a kostní dřeně se podle ní dá také jednat.
Další nápad ve hře - od poslance ODS
Mnozí senátoři soudí, že se o konečné podobě zákona bude jednat až do samého začátku senátní schůze.
Ve hře je navíc stále také dohoda premiéra Mirka Topolánka s opozičním šéfem Jiřím Paroubkem, která by mohla zaručit radikálnější změnu poplatků za schválení zahraničních misí.
„Kdyby jednání dopadlo tak, že bychom měli zrušit poplatky pro děti i důchodce, pak by snad bylo nejlepší už poplatky zrušit úplně. Ztratily by jakýkoliv smysl," míní senátor Jaroslav Kubera (ODS).
S vlastní verzí úpravy poplatků se zítra chystá za premiérem poslanec Boris Šťastný (ODS), který podle svých slov sestavil návrh přijatelný pro koalici i pro opozici.
"Všechny dosavadní návrhy jsou jen kosmetické. Já budu navrhovat zcela jiný, revoluční přístup k poplatkům, tak abychom se stále nemuseli bavit o věku, ale zohlednili spíš spoluúčast pacienta. Poplatky by se tak každý rok nemusely měnit a systém by se zjednodušil," odmítl poslanec prozradit podrobnosti.
Foto: archiv Týdne