<span>Kladivo na dlužníky:</span> soudy prověří jejich poctivost

Domácí
28. 12. 2007 09:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoV lednu začne platit zákon, který umožní věřitelům lépe ochránit své peníze. A dlužníky zase více ochrání - jedno škobrtnutí je nemusí doživotně zruinovat.

Podnikateli, jehož firma uvízla v dluzích, dává nový zákon šanci přežít. Dluhy už totiž nemusí nutně znamenat likvidaci firmy, za předpokladu, že dlužník začne situaci řešit včas. Zjištění, že se topí v dluzích, by jej mělo motivovat k tomu, aby se sám šel k soudu udat. Plyne z toho zásadní výhoda: soud totiž může nařídit až čtyřměsíční lhůtu, kdy bude dlužník chráněn před svými věřiteli. Během těchto měsíců by měl krachující podnikatel usilovat o dohodu s lidmi, kterým dluží, a především o záchranu svého podniku. Bankrotující živnostník může v této ochranné lhůtě platit přednostně pohledávky, které jsou klíčové pro přežití podniku. Vždy je důležité, aby jednal rychle: například žádost o vyhlášení ochranné lhůty musí podat nejpozději do patnácti dnů od podání insolvenčního návrhu.

Motivaci mají také věřitelé: když se podnikateli podaří postavit se znovu na nohy, mají naději, že dostanou zpátky všechny peníze. „Oproti stávající praxi budou pohledávky věřitele uspokojovány zcela," odhaduje efekt nové normy mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Ilustrační fotoMísto obálek internet

Ruku v ruce s novým zákonem začne fungovat také elektronický rejstřík. Ministerstvo slibuje, že od ledna budou moci účastníci řízení sledovat jeho průběh takřka v přímém přenosu. Prostřednictvím registru se budou doručovat soudní rozhodnutí a jiné písemnosti. Vedle toho internetový rejstřík nabídne další podstatné údaje o dlužnících i o správcích. Internet také soudní proces zrychlí: už dvě hodiny po podání návrhu soud zahájí řízení.

Zákon pamatuje i na nepodnikatele, jimž se nedaří popasovat se s půjčkami. Těm dává nový zákon příležitost k takzvanému oddlužení. Soudy budou u takových dlužníků zkoumat zvláštní kategorii: poctivost. Ten, kdo před soudem testem poctivosti projde, dostane příležitost zbavit se dluhů. Musí však být na oplátku připraven přijít o svůj majetek nebo žít po dobu pěti let na úrovni životního minima. Pro představu: dlužník, který má ženu a dvě děti a vydělává 15 tisíc, odvede věřiteli necelou polovinu svého příjmu - 6 322 korun. Stejně jako všechny extra výdělky. Po pěti letech života ve skromných poměrech se dlužník dočká prominutí zbytku dluhu.

Zkoušku poctivosti zřejmě nesloží každý člověk tonoucí v dluzích. Soud bude totiž uplatňovat poměrně přísná kritéria. Dlužník bude muset předložit celou řadu dokumentů - přehledy o příjmech nebo majetku -, na základě nichž posoudí, jestli je plán oddlužení vůbec reálný.

Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ