Nový <span>rodičovský příspěvek</span> ohrožují formuláře

Domácí
15. 12. 2007 10:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoNěkteré rodiče na mateřské čeká v únoru nepříjemné překvapení: dostanou nižší rodičovský příspěvek. Na vině je záludný formulář, který při žádosti o tyto dávky vyplňují a v němž většina z nich chybuje. Problém hrozí především rodičům, kteří formulář posílají poštou.

Téměř 300 tisíc rodičů v těchto dnech vyplňuje nové žádosti o rodičovský příspěvek, protože se od 1. ledna 2008 začínají vyplácet podle zcela nových pravidel (viz rámeček na konci článku). Ve formulářích je několik otázek, které dělají problémy téměř každému.

Jak správně vyplnit kritické části formuláře

 Oddíl G - Údaje o společně posuzovaných osobách

Správná odpověď v oddílu G.

 Oddíl H - Prohlášení žadatele

Správná odpověď v oddílu H.

„Formuláře, které dostáváme, jsou tak z 95 procent špatně vyplněné," odhaduje situaci v Praze 8 Kateřina Urbanová z úřadu městské části. Špatně vyplněné žádosti dostávají i na úřadu práce v Plzni, není jich ale tolik. „Většinu žádostí nosí žadatelé osobně, takže případné chyby vyřešíme," říká vedoucí zdejšího odboru sociálních služeb Jana Černá.

Pozor na příspěvek na péči

Záludné jsou především dvě kolonky: jednak ta, která se týká vyplácení dávek mezi zeměmi Evropské unie (viz rámeček), a pak ta, v níž se uvádí, zda člověk zároveň pobírá příspěvek na péči.

Příspěvek na péči je novinka roku 2007, poskytuje se hendikepovaným dětem. „Na začátku roku jsme všem rodičům posílali dopisy a vysvětlovali, o jakou dávku se jedná," zdůrazňuje Urbanová. I přesto mnozí z nich ve formuláři zaškrtávají, že ho pobírají, a do částky vepisují výši svého rodičovského příspěvku. K příspěvku na péči se však poskytuje rodičovská snížená o polovinu, takže chyba může přijít tatínky a maminky až na 5700 korun měsíčně.

Jak to chodí na úřadech?

V předpisech mnohdy tápou i úředníci. Potvrzují to zkušenosti několika maminek z Prahy, které si nepřejí zveřejnit jména.


Mamince tříletého chlapce způsobil problémy požadavek úředníků, aby k žádosti o příspěvek znovu doložila všechny doklady včetně potvrzení od zaměstnavatele. Společnost, pro kterou pracovala, totiž v Česku už několik let nepůsobí. Řešení, které jí úředníci nabídli, jí vyrazilo dech. „Poradili mi, abych přišla v lednu, že bude větší frmol a že se to v tom množství ztratí," říká nevěřícně.


Další maminka řeší přechod z rodičovské dovolené na mateřskou, protože čeká druhé dítě. Její syn má v polovině ledna třetí narozeniny, na mateřskou však může nastoupit až na konci měsíce. „Zatím se mi nepovedlo zjistit, jestli musím na několik dní v mezičase nastoupit do práce nebo si platit zdravotní a sociální pojištění," stěžuje si.


Maminku půlroční dcery překvapilo, že ve formuláři pro volbu rodičovského příspěvku našla jen dvouletou a tříletou variantu dovolené. „Co mám udělat, když chci být s dítětem doma čtyři roky?" ptala se logicky. I tato otázka byla pro úřednici její radnice příliš složitá.


I přes tyto konkrétní zkušenosti mluvčí ministerstva tvrdí, že všichni zaměstnanci jsou proškoleni a měli by umět takové situace vyřešit. "Pokud někde jsou podobné problémy, tak je to na postih," vyhrožuje Sezemský.

Rodiče, kteří chtějí mít jistotu, by měli formulář vyplnit raději přímo na úřadu a na každou nejasnost se zeptat zdejších zaměstnanců. Ti, kteří už dokumenty poslali poštou, by měli úřad pro jistotu kontaktovat také, jinak jim hrozí, že dostanou za leden méně peněz. „Dostáváme denně poštou asi sto formulářů a skoro ve všech je chyba," varuje Urbanová.

Nenechávat na poslední chvíli

Rodiče by se ve vlastním zájmu měli na úřady vypravit co nejdříve. Zatím jsou tu žadatelé odbavováni průběžně, ale po Novém roce se práce úředníků může zpomalit. Dostanou totiž konečně elektronický systém, který žádosti zpracovává, a budou údaje ze všech dotazníků navíc „datlovat" do počítače.

Úředníci se dušují, že zpracovat všechny žádosti dokážou. „Nemáme informace o tom, že by některý úřad naznačoval, že zpracování žádostí nestihnou," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Rodiče by v žádném případě neměli nechávat podání žádosti na poslední chvíli. „Jestliže někdo přijde v posledních dvou dnech ledna, nemůžeme mu zaručit, že peníze v únoru dostane," upozorňuje Urbanová. Nejjistější bude přijít někdy v první polovině ledna.

Pokud by však někdo termín nestihl, nevadí. Rodičovský příspěvek je možné vyplatit až za tři měsíce zpětně. Pokud tedy rodič peníze nepotřebuje akutně, stačí, když si podá žádost během března nebo dubna.

O co rodiče přijdou po Novém roce

- Rodičovský příspěvek se snižuje matkám, které chtějí být s dítětem doma čtyři roky nebo které nebyly zaměstnané (tzn. nepobíraly po porodu mateřskou): ze 7600 Kč klesá od 22. měsíce na 3800 Kč. Příspěvek se zvyšuje rodičům, kteří s dítětem zůstanou doma jen dva roky a měli plat alespoň 16 tisíc měsíčně, tu budou brát 11 400. Pokud chce rodič dostávat peníze bez přerušení, musí o novou rodičovskou požádat do konce ledna.
- Snižuje se porodné, místo 17 760 korun bude jen 13 tisíc za každé dítě. Zmenšuje se také výhoda pro maminky vícerčat, například na dvojčata se dříve vyplácelo porodné ve výši trojnásobku toho základního.
- Zkracuje se mateřská dovolená svobodných matek. Ty měly dosud nárok pobírat mateřskou po 37 týdnů (základní doba je 28 týdnů), prodlouženou mateřskou mohou čerpat ženy, které porodily vícerčata.
- Ruší se pastelkovné, tisícikorunový příspěvek na pomůcky pro prvňáky.
- Na přídavek na dítě dosáhne méně rodin. Nově jen ty, jejichž příjem bude do 2,4 násobku životního minima. Například tříčlenná rodina s dítětem v předškolním věku tak může mít čistý příjem maximálně sedmnáct tisíc, aby měla na příspěvek nárok.

POZOR: Ti, kdo už přídavek dostávají, o něj nemusejí nově žádat v lednu, stačí zajít na úřad v normální lhůtě.

Ilustrační foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ