Od příštího roku začne platit sada nových opatření, které změní životy českých domácností. Rodin s dětmi se nejvíce dotkne nový třírychlostní systém vyplácení rodičovského příspěvku. Mladým párům s dítětem a hypotékou na krku může právě tento vánoční dárek od Petra Nečase zahýbat s rodinným rozpočtem.
Rodina s tříletým potomkem a hypotékou - právě těmto lidem mohou reformy z dílny ministerstva práce a sociálních věcí způsobit problémy. Změna pravidel uprostřed hry totiž způsobí, že od příštího roku již od státu nebudou dostávat 7 600 korun, ale jen polovinu této částky. Přitom některé rodiny s těmito penězi počítaly a nastavily si podle starého systému hypotéky. Nyní budou mít se splácením problém. Kromě nižších dávek se totiž budou potýkat s dalšími nepřízněmi: od ledna se zásadně sníží daňové úlevy na hypotéky a navíc manželé přijdou o společné zdanění. Ministerstvo je v této věci nekompromisní: rodičovský příspěvek není určen na splácení hypotéky. „Hypotéka se plánuje na mnoho let dopředu a její splácení nemůže záviset na sociální dávce," říká mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský.
Rodiče si budou moci od ledna vybrat jednu ze tří variant vyplácení rodičovského příspěvku. Háček vězí v tom, že rozhodnutí není pouze na nich. Stát jim totiž ukládá spoustu podmínek. Tak například lidé s tříletým dítětem nemohou požádat o nejrychlejší variantu. To lze pouze v případě, že jejich dítěti je méně než 22 týdnů. A je zde ještě další podmínka: rodič, který o příspěvek žádá musí vydělávat alespoň 16 400 hrubého měsíčně. „Pokud žena podmínku nesplňuje, může o příspěvek zažádat otec, u kterého se předpokládají vyšší příjmy. S dítětem pak doma zůstane žena," radí Jiří Sezemský, jak na rychlejší čerpání dosáhnout snáz. Ostatních rodin se týká pouze klasická a pomalá varianta. V prvním případě stát vyplácí příspěvek ve výši 7 600 korun po dobu tří let, ve druhém pak ještě čtvrtý rok přidá měsíční dávku 3 800 korun. Jakmile rodič zvolí jednu z variant, není cesty zpět.
Těhotná a na pracáku? Žádná mateřská
Nezaměstnané ženy a podnikatelky, které si neplatí nemocenské pojištění, přijdou od příštího roku o nárok na mateřskou. Dávku totiž nově dostanou pouze ženy, které si v posledních dvou letech platily alespoň 270 dní nemocenské pojištění. Nezaměstnaným ženám a neplatícím podnikatelkám s dítětem stát začne rovnou vyplácet pomalou variantu rodičovského příspěvku. Spíše než o peníze přijdou tyto ženy o šanci vrátit se brzy do zaměstnání.
Další novinky pod stromeček
Seznam změn po Novém roce je ovšem ještě delší. Podle Jiřího Sezemského udělalo ministerstvo vše pro to, aby byl přechod od starého systému k novému co nejhladší. „Vyškolení pracovníci na městských úřadech jsou připraveni odpovídat na dotazy občanů," tvrdí Sezemský. Nejde totiž o jednu změnu, ale celý balík reforem. Vedle rodičovského příspěvku se mění třeba i systém přídavků na děti: oproti dosavadní praxi, kdy na přídavek dosáhne téměř každý, dostanou dávku nově pouze rodiny, které mají příjem do 2,4 násobku životního minima. Maximální výše dávky bude činit 700 korun. Jednorázové porodné ustrne na hranici 13 tisíc korun. Přitom pokud by se potomek stihl narodit před silvestrovskou půlnocí, dostala by novopečená matka od státu 17 760 korun. Zkrátí se sociální přídavek, na který od příštího roku dosáhne méně rodin. Například pokud příjmy úplné rodiny se dvěma dětmi do deseti let přesáhnou hranici 18 080 korun, rodina dostane pouze přídavky na děti. Na sociální dávku nebude mít domácnost nárok. Reforma ruší takzvané tisícikorunové pastelkovné a dále také příspěvek na zvýšené životní náklady v maximální výši dvou set korun.
Zkrácení dávek chce ministerstvo lidem kompenzovat nižšími daněmi. „Naprostá většina rodin si polepší, protože budou mít vyšší čisté příjmy," tvrdí Sezemský. Skutečně: například rodina, v níž jeden partner vydělává 10 000 korun a druhý 15 000 hrubého, sice nebude mít od příštího roku nárok na dávku, ale přesto si polepší víc než o tisícovku. „Dopady nebudou tak dramatické, jak s oblibou tvrdí opoziční politici," říká Sezemský.
Nečas: Vyléčíme simulanty
Proti vysoké míře nemocnosti vytáhl do boje ministr Petr Nečas tím, že stát lidem přestane proplácet první tři dny nemoci. Velkým kritikem návrhu je stínový ministr práce a sociálních věci Zdeněk Škromach. Podle něho opatření povede k tomu, že lidé budou nemoci přecházet. „Aby takový systém fungoval, musel by být přijat zákon, podle kterého by dávku vyplácel zaměstnavatel," říká Škromach. Takový model je ale proti srsti vládní ODS, která se bojí, že přijetí takové normy by silně přitížilo malým firmám.
Foto: Profimedia