Právní fígle
Reinkarnaci Dělnické strany bude muset řešit soud
03.08.2013 18:35 Exkluzivně
Soudem zrušená ultrapravicová Dělnická strana (DS) má šanci opět ožít. Záleží na verdiktu Městského soudu v Praze, který má ještě letos případ rozhodovat.
Na soud se totiž obrátila matka bývalého předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase Hana Pavlíčková, která se snaží přejmenovat jí vedenou Stranu pro Evropu opět na Dělnickou stranu. Úředníci ministerstva vnitra však tento krok na podzim 2011 odmítli udělat s odůvodněním, že změna názvu by mohla být pro veřejnost zavádějící.
"U veřejnosti by schválení změny názvu mohlo vyvolat mylnou domněnku, že zrušené Dělnické straně bylo umožněno obnovit činnost," vysvětluje svůj postoj vnitro. Opačný názor má Pavlíčková a její spolupracovníci. Proto se obrátila na Městský soud, který bude v následujících měsících případ řešit. "Případ by se měl rozhodovat někdy v lednu nebo v prosinci tohoto roku," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda městského soudu pro správní agendu Jan Rybář.
Pavlíčková se opírá o původní rozhodnutí zrušení Dělnické strany, ve kterém není výslovně uvedeno, že soud zakazuje jakémukoli jinému politickému uskupení používat toto slovní spojení. To ostatně i potvrzuje i Nejvyšší správní soud, který Dělnickou stranu v minulosti zrušil. "Žádný zákaz slovního spojení 'Dělnická strana' v rozsudku není. Verdikt se vztahoval ke konkrétním činům konkrétních lidí," komentoval už v minulosti pro časopis TÝDEN soudce Jan Passer, jenž případ rozhodoval.
Bývalý předseda Dělnické strany Tomáš Vandas v současné době vede Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Ještě před časem se k procesu se vyjadřovat, nyní už je sdílnější. "Byl jsem pověřen zastupováním Strany pro Evropu. Chceme tímto krokem zabránit perzekuci lidí stíhaných jenom proto, že na sobě nosí tričko, nebo čepici původní Dělnické strany," tvrdí.
Všechny tři subjekty jsou provázané. Svědčí o tom fakt, doručovací adresa zrušené Dělnické strany i současné Strany pro Evropu a Dělnické strany sociální spravedlnosti je úplně stejná - Ciolkovského ulice v Praze 6.
Tanečky kolem Dělnické strany |
Dělnickou stranu (DS) se vládě podařilo u soudu zrušit v roce 2010 až po dvouletém úsilí a jednom prohraném procesu. Na druhý pokus, kdy se kabinet opět snažil prokázat propojení ultrapravicové a neonacistické scény na vedení Dělnické strany, si ministerstvo vnitra najalo renomovaného advokáta Tomáše Sokola.
Sokol sice v procesu uspěl a Dělnická strana (DS) se stala první partají zakázanou soudem v novodobé historii zrušenou kvůli jejím idejím a chování jejích členů. Vedení Dělnické strany ale mělo připraveno ústupové řešení. Ještě před rozsudkem si registrovalo Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS). Využilo podobný princip jako nyní se Stranou pro Evropu. Původní registraci udělala na vnitru matka předsedy "dělníků" Tomáše Vandase Hana Pavlíčková.
Ještě delší dobu se právníci a vláda zabývala myšlenkou na zrušení Komunistické strany Čech a Moravy jako pokračovatelky šíření myšlenek zločinného komunistického režimu. Skupina senátorů vedených Jaromírem Štětinou poskládala dohromady mnohasetstránkový materiál dokazující nezákonné počínání komunistů. Návrh k soudu ale nebyl vládou nikdy podán. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.