Na pořízení kompenzační pomůcky v podobě vodicího psa dostávají nevidomí dotaci jednou za pět let. Více než 260 tisíc dostala na speciálně vycvičeného psa i Andrea Malárová z Chebu. Žena však trvá na tom, že pes neovládá základní povely poslušnosti. Vrátit psa cvičitelce, aby získala peníze na jiného, se jí doposud nepodařilo.
S pětatřicetiletou ženou se život nemazlí. Odmalička nevidí, a když už se těšila, že na svět přivede zdravé dítě, porodila v sedmém měsíci těhotenství předčasně syna Kristiana. Teď kromě starostí o jeho zdraví musí navíc řešit i problémovou fenu Meggi. "Neumí výškové překážky, vpravo, vlevo... Při nastupování do tramvaje, řekla jsem ´schod´ - a Meggi mě zatáhla nahoru a já letěla na kolena," řekla Malárová televizi Barrandov.
Cvičitelka fenky Helena Nerglová však trvá na tom, že zvíře vše dokonale zvládá. Všechno je prý otázka spolupráce majitele a psa.
Aby nevidomá dokázala, že pes není dobře vycvičený, nechala tříletou fenku přezkoušet znalcem z oboru kynologie. "Postupoval jsem podle platné legislativy, toho pejska jsem přezkoušel a veškeré závěry jsou uvedené ve znaleckém posudku," řekl oslovený znalec Stanislav Beníšek. Do posudku napsal, že zvíře svými povahovými vlastnostmi a současným stavem cvičenosti nevyhovuje kritériím vyhlášky, jež stanoví podmínky pro vodicí psy.
"Pan Beníšek tohle nemá vůbec co hodnotit. Je to policista, dělá sportovní a služební kynologii. To video se záznamem zkoušky jsem viděla. Pes byl zdeptaný, byla to nahraná komedie," hájí se Nerglová.
V dopise, který nevidomá Malárová zaslala cvičitelce, žádá o vrácení peněz a také o zaplacení poplatku za znalecký posudek. "Odmítla mi Meggi ukázat. Nemůže přece očekávat vrácení peněz, když odmítne ukázat psa," brání se Nerglová.
Podle Malárové cvičitelka nekomunikuje. A tak se nevidomá žena obává, aby nepřišla jak o Meggi, tak i o peníze. Fenku se proto rozhodla raději skrýt. Cvičitelka se naopak bojí o zdraví i výcvik zvířete, peníze proto vrátit nehodlá. Obě znesvářené strany chtějí spor dohnat až k soudu.