Ostravská městská část Koblov zažívá evakuaci, stejně tak blízký Bohumín. Voda řeky Odry totiž nadále stoupá. Padesátiletý Miroslav Segar z Koblova ovšem odchod do bezpečí odmítl. "Nechal jsem odvézt jen rodiče, už je jim sedmdesát," vysvětluje.
Segar nechce riskovat, aby rodiče museli znova prožít hrůzy, jaké se tady u Odry odehrály v roce 1997 při "stoleté moravské vodě". "To nám voda zalila celé přízemí, až sem," ukazuje Segar na žluté fasádě svého domu. Nyní je u Segarů zatím zatopená jen zahrada, která volně splynula s řekou Odrou. Sousednímu domu číslo popisné 147 i řadě dalších však řeka vešla i do přízemí.
Svoboda, které ohrožuje životy
Zdejší část Ostravy-Koblova má příznačný název - Žabník. "Je to místo, o kterém můžeme s nadsázkou mluvit jako o indikátoru rozsahu povodní v kraji," říká u rozvodněné Odry v Koblově mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Odra tady totiž opouští město ve směru na Bohumín, předtím ovšem na území Ostravy stačí nabrat vodu z mnoha potoků a hlavně z řek Lučiny, Opavy a Ostravice, které jsou řádně rozvodněné.
Bude pršet, říká předpověď |
Do úterního večera má na Moravě spadnout deset až 50 milimetrů srážek, na horách až 150 milimetrů. Extrémní ohrožení platí pro Vsetínsko, Frýdek-Místek, Karvinsko, Novojičínsko a Ostravsko. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by měl déšť ustávat v noci na středu. Nejvydatnější srážky se očekávají ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji, na jižní Moravě hrozí povodně v okresech Hodonín a Břeclav. "Předpokládáme, že od pondělního dopoledne do úterní 18. hodiny naprší v oblastech postižených povodněmi deset až 50 milimetrů, na severním návětří Jeseníků kolem 50 milimetrů," uvedli meteorologové. V Beskydech by mělo do úterního večera spadnout 80 až 150 milimetrů srážek. |
Hráze v Žabníku povolily
V Žabníku jsou sice navyklí, že v oblasti každým druhým rokem vyrůstají více než metrové hráze z pytlů s pískem. "Nikdy od povodní v roce 1997 ale voda hráze nepobořila, až dneska," dívá se Miroslav Segar s obavami na rozbořenou bariéru, která v noci neudržela nápor Odry. Ještě v neděli ráno měla Odra v těchto místech hloubku dva a půl metru, dnes dopoledne šest metrů. "Záleží na tom, jak to dopadne v Beskydech," přemítá Segar. V Ostravě už prší mírněji, v horách se ale z nebe dále valí obrovské množství dešťové vody.
17. května 2010, Rožnov pod Radhoštěm, Rožnovská Bečva
"Věřím, že tak hrozné jako v roce 1997 to nebude," přeje si další starousedlík z ostravského Žabníku Tomáš Dragon a také ukazuje, kam všude tehdy dosáhla Odra. Nejenže zaplavila Žabník, pod vodu se dostala i celá čtvrť Hrušov na protějším břehu. Hrušov tehdy povodeň prakticky zničila, namísto domů tam nyní rostou pouze křoviny, jen občas prostřídané ruinami domů.
Odra v Žabníku stále stoupá a mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela žertuje: „V roce 1997 se právě tady na loďce ukázal Evžen Tošenovský. Jsem zvědavý, kdy dorazí hejtman Jaromír Palas." Jindy líná řeka z mostu mezi zatopeným Žabníkem a Ostravou-Hrušovem působí jako Dunaj v Bratislavě. Evakuaci se tady podrobilo asi 20 lidí, kteří jsou ubytováni na kolejích Ostravské univerzity. Začíná evakuace blízkého Starého Bohumína a okolních vsí.
Třináct let čekání
V Ostravě-Porubě byl stav ohrožení vyhlášen na říčce Porubce. "V roce 1997 tady byla voda po pás," srovnává Anna Klapetková, která bydlí u říčky. Aby se tehdejší následky povodní neopakovaly, místní obyvatelé žádali regulaci říčky, výstavbu hrází a prohloubení koryta.
K TÉMATU: Záplavy mají první oběť. Desítky lidí byly evakuovány
Povodně: tisíce domácností bez proudu, nejezdí vlaky
"Čekali jsme třináct let, ty práce paradoxně začaly až letos na jaře. Ale koryto už je částečně prohloubeno, takže jsme snad zachráněni," věří Klapetková a pozoruje dům, který od přívalů vody chrání jen bariéra z pytlů. Jenže i tady voda stále stoupá.
Foto: Milan Terkelt