Podříznutí hrdla a pomalé vykrvácení. Rituální porážky pobuřují ochránce a milovníky zvířat a také odpůrce islámu. V Česku už najdete více než dvacet halál a košer restaurací, které jsou těmito "chuťovkami" vyhlášené. Statistiky za poslední rok hovoří o počtu 70 795 kusů z řad skotu, ovcí a kuřat.
"Jezdí sem odborník z Vídně nebo Izraele, aby zvíře porazil. Pak se maso vysoluje, máchá ve vodě... Je důležité, aby v něm nezůstala krev," vysvětluje proces přípravy jeden ze zaměstnanců nejvyhlášenější židovské restaurace v České republice King Solomon Restaurant. Potvrzuje tak slova tiskového mluvčího ministerstva zemědělství Josefa Dubna, který on-line deníku TÝDEN.CZ poskytl statistiky ohledně počtu rituálně usmrcených zvířat za poslední čtyři roky.
Nejvyšší čísla jsou z roku 2011, kdy statistiky dosahují výše 93 514 kusů, z čehož 302 zvířat tvoří skot, 590 ovce a 92 622 kuřata. Mluvíme-li o loňském roce, jsou počty o něco málo nižší: 302 kusů skotu, 687 ovcí a 69 806 kuřat. Tento způsob získávání masa se nelíbí ochráncům zvířat, kteří halál a košer restaurace považují za "prachsprosté vraždění zvířat, které bohužel dovoluje zákon". Toto tvrzení Ľudmila Pospišilová ze státní veterinární správy opírá o zákon č. 246/1992 Sb., zákon české národní rady na ochranu zvířat proti týrání, který v případě, že se jedná o náboženské důvody, může věřícím obcím udělit výjimku.
"Zvíře je zabito muslimem, který mu podřízne hrdlo jedním tahem velmi ostrého nože tak, aby byly najednou přeťaty obě hlavní krční tepny. Hlava však nesmí být oddělena od trupu," vysvětluje postup při tzv. zabiha porážce brněnské řeznictví Halal maso. Provádět ji smí jen odborník certifikovaný ministerstvem zemědělství a muslimskou obcí v Praze. "Tento způsob vyvolává okamžitý šok a ztrátu vědomí, a tím rychlou smrt bez trápení. Ke zvířeti je přistupováno opatrně a ohleduplně a do poslední chvíle netrpí stresem. Ten by znemožňoval porážku uskutečnit, protože zvíře musí být klidné."
A někteří naopak dávají individuální "péči" rituálních porážek do kontrastu průmyslových jatek. "Omráčení, a dokonce i zástava srdce můžou být v některých případech, kdy není použito dodatečného usmrcení přetětím karotid, vratného charakteru, a může se tak stát, že například kuřata hynou až ve vroucí vodě a pod drapáky, které z nich strhávají peří. Známy jsou i případy, kdy i větší dobytek, nedokonale zabitý, znovu nabyl vědomí až přímo na bourací lince," vysvětluje se na webu E-islám.cz. A to ještě nezmiňují mnohdy dlouhou a necitlivou přepravu zvířat z chovů na jatka.
Fakt, že Češi se s rituálním způsobem získávání masa příliš neztotožňují, potvrzují i loňské reakce návštěvníků supermarketů Billa. Řetězec pobouřil své zákazníky, že na několika pražských pobočkách prodával maso s nálepkami "Halál". Výrobky byly pod záštitou Drůbežářských závodů Klatovy. Firma se ale od případu nakonec distancovala.