Diskriminace
"Romové, nevolat!" Vysokoškolák při shánění pronájmu narazil
10.10.2017 08:01 Původní zpráva
"Romové, nevolat," stálo v inzerátu o pronájmu bytu. A není to ojedinělá událost. Pokud si někdo hledá byt a je Rom, pak s velkou pravděpodobností se hledání nového domova protáhne. Majitelé nemovitostí totiž Romům odmítají pronajímat byty. Údajně kvůli špatným zkušenostem. Informaci přinesl server romea.cz.
Svůj příběh medializoval student vysoké školy Ivan Kandráč. Před několika dny narazil na internetu na inzerát, který nabízel pronájem bytu v Přerově. V textu bylo několik požadavků, které majitel bytu vymezil. Kandráč však narazil i na neobvyklou poznámku, kterou nečekal. "Romové, prosím, nevolat," stálo v inzerátu.
Přesto zkusil štěstí a na uvedené číslo zavolal. "S kontaktní osobou jsem jednal telefonicky a podmínky, které byly napsány v inzerci, jsem splnil do puntíku. Tedy až na jednu," uvedl Kandráč, který je Rom. Podle něj bylo právě toto zjištění pro majitelku zásadním problémem.
Mladík se však jen tak nenechal odradit a majitelky se zeptal, jestli je to opravdu takový problém. "Opakoval jsem, že jsem vysokoškolák, který pracuje řadu let na jednom místě a mám připravené peníze na to, abych jí klidně kromě kauce zaplatil i několik nájmů předem. Ale neuspěl jsem."
Při otázce, proč Romům pronajímat byt nechce, odpověděla, že zkušenosti sice s Romy sama nemá, nicméně její známý ano a samé nepříjemné. Mladý student přiznal, že nedostal ani šanci k tomu, aby si domluvili osobní schůzku. Zpočátku se zdál jako ideální nájemník, který splňoval veškeré požadavky; během několika vteřin se ale vše obrátilo a z mladíka se stala "škodná".
Závěr rozhovoru byl podle Kandráče "vynikající". Paní mu do telefonu suše oznámila, že má tolik zájemců, že si z nich může vybírat. "Ano, je to její byt a její právo. Ale kde je v tomto případě právo budoucího nájemníka na nediskriminaci, to tedy nevím," uvedl student pro romea.cz.
Nejedná se o ojedinělý případ
Je to ojedinělý případ? Prý nikoli. Podle Kandráče je to holý fakt, který je standardní. "Společnost nás má předem za parazity, co jen využívají sociální dávky. Těžko je můžeme přesvědčit o opaku," uvedl student.
Podobnou zkušenost má i sociální pracovník Miroslav Brož, který sháněl bydlení pro romskou rodinu. Jednal přitom se sekretářkou realitní společnosti z Teplic jako úředník hledající vhodný byt pro své klienty. Při vyjednávání nebyl nikde problém až do chvíle, když muž prozradil, že byt shání pro romské klienty.
"Je to slušná rodina, pán pracuje a paní je těhotná," argumentoval. Od pracovnice realitní kanceláře se ale dozvěděl, že má instrukce, jež musí dodržovat. V tomto případě se jednalo o zákaz pronájmu pro Romy. Sociální pracovník se ale nevzdal a zeptal se, zda jsou tedy jiné byty, které by mohla sekretářka doporučit pro jeho klienty. "Žádné byty si majitel nepřeje pronajímat Romům," odpověděla a dodala, že ona s tím nic neudělá.
Jde tak o porušení tzv. antidiskriminačního zákona. Ten stanovuje, že "pokud vlastník nemovitosti, která je nabízena veřejnosti (§ 1 odst. 1 písm. j) antidiskriminačního zákona), sdělí zprostředkovateli (realitnímu makléři), že si nepřeje, aby byla druhou smluvní stranou osoba určitého etnika, dopouští se diskriminace, a to formou navádění (§ 4 odst. 5 antidiskriminačního zákona)." Konkrétní situace se pak řeší občanskoprávní cestou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.