Rozpustit KSČM? Utopie, myslí si odborníci
19.02.2010 07:00 Původní zpráva
Senátor Jaromír Štětina chce využít aktuální rozsudek Nejvyššího správního soudu, kterým senát nařídil rozpuštění Dělnické strany. Věří, že mu verdikt může pomoct zrušit KSČM. Politologové a odborníci na extremismus jsou však k jeho nápadu skeptičtí.
"Rozsudek proti Dělnické straně vytyčil mantinely, ve kterých se mají strany pohybovat. Ty mantinely jsou pro nás důležité. Detaily si necháme pro sebe, abychom měli také nějaké trumfy, protože soupeř je bohatý a jistě bude mít velmi silné advokáty," uvedl předseda senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina. Podle něj je zrušení této strany povinností, protože prý těžce porušuje ústavu.
ČTĚTE TAKÉ: "Dělníky" vymažu do půl roku, říká likvidátor strany
Soud rozpustil Dělnickou stranu, venku zasáhla policie
Posudek Pecinova úřadu: Komunisty nezakazovat
Politolog a odborník na extremismus Zdeněk Zbořil však senátorům nedává moc velkou šanci na úspěch. "Většina věcí v materiálu senátora Štětiny je vytržených z kontextu, takže nedokážu říct, zda je tam něco, co by prokazovalo protiústavní činnost KSČM. S ohledem na rozhodnutí správního soudu s mladými komunisty proto předpokládám, že by soud rozhodl ve prospěch KSČM," myslí si Zbořil.
O komunismu a jeho historických stigmatech jedná nyní i Evropský parlament. V případě, že by jej odsoudil, svitla by naděje i Štětinovým snahám. Zbořil je však opatrný. "Podle mě se to nikdy nestane. Levice tam má silnou pozici," říká.
Optimističtější k senátnímu návrhu není ani Martin Bastl z Masarykovy univerzity. "Opravdu si nemyslím, že by rozsudek o rozpuštění Dělnické strany měl vliv na podobný proces s KSČM. A to z mnoha důvodů, počínaje tím, že nemáme precedenční právo až po opakované negativní vyjádření soudců, kteří tuto možnost předjímali," myslí si Bastl. "Nicméně povazuji za logický vývoj, že se podobné otázky - možná nejen v souvislosti s KSČM -, tímto rozhodnutím soudu do budoucna otevřely," dodává politolog z Masarykovy univerzity.
Senátní komise se už na konci loňského roku dohodla na přípravě žaloby na legitimnost KSČM s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Podle senátora Štětiny už mají podporu šesti ministrů, kteří by souhlasili s podáním žaloby. Senátoři chtějí svým návrhem k Nejvyššímu správnímu soudu přimět KSČM, aby změnila svůj název a zřekla se komunistické ideologie a metod.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.