Vlastní bydlení
Růst cen domů a bytů o 11,9 procent v ČR byl v 1. čtvrtletí čtvrtý nejvyšší v EU
08.07.2021 20:00
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 11,9 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst čtvrtý nejvyšší, stejně jako na konci loňského roku. V porovnání s posledním čtvrtletím 2020 se ceny zvýšily o 4,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 6,1 procenta.
"Inflace na realitním trhu nebere konce a naděje, že se růst cen zmírní, zůstává velmi malá. Trend těchto cen totiž nezlomila ani pandemie, ani recese s ní spojená, a proto lze jen těžko očekávat, že se situace může brzy obrátit ve prospěch kupujících," sdělil analytik ČSOB Petr Dufek.
Ceny bytů v prvním čtvrtletí vzrostly ve všech zemích EU s výjimkou Kypru, kde se o 5,8 procenta snížily. Nejvíce se zvýšily v Lucembursku, a to o 17 procent. Následovaly Dánsko (o 15,3 procenta) a Litva (o 12 procent). Nejméně ceny stouply ve Španělsku (o 0,9 procenta), Rumunsku (o 1,4 procenta) a Itálii (o 1,7 procenta). Údaje za Řecko nejsou dlouhodobě k dispozici.
V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017. Nejvyšší byl růst ve druhém čtvrtletí 2017, kdy domy a byty v ČR meziročně zdražily o 13,3 procenta. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.
"I kdyby ceny bytů v Česku ve zbytku roku jen stagnovaly, budou stále v průměru o 8,4 procenta vyšší než loni. V průměru jsou nyní byty dražší o 67 procent, než byly v roce 2015. Znamená to za tuto dobu třetí nejrychlejší růst cen bytů v Evropské unii, hned po Maďarsku a Lucembursku," doplnil Dufek.
Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy je poptávka po nemovitostech v Česku stále silná kvůli ekonomické prosperitě v letech 2014 až 2019, během nichž citelně vzrostla kupní síla tuzemského obyvatelstva a zejména Praha se ještě výrazněji zapojila do globálního trhu s nemovitostmi.
"Růst cen nemovitostí v Česku vykazuje dlouhodobě rostoucí trend, jenž je kromě relativně slabé nabídky dán fundamentálně také probíhajícím procesem makroekonomické konvergence České republiky k bohatším zemím Evropské unie. Tento proces bude nadále pokračovat," dodal Kovanda.
1