V případě cestování do zahraničí máme hned několik možností. Využít nabídky cestovní kanceláře, která vše zařídí za nás, nebo si zaplatit některou z jejich nabízených služeb. Stále více lidí ale vyjíždí úplně bez cestovky. Spotřebitelský časopis dTest proto upozorňuje na nástrahy při cestování do zahraničí, ať už s cestovkou, nebo bez.
"Pokud cestujete s českou cestovní kanceláří, vztahuje se na zájezd české právo, přestože jsou služby poskytovány v zahraničí," říká vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, Lukáš Zelený a dodává, že naopak v případě zahraniční cestovní kanceláře se bude smlouva obvykle řídit právem daného státu. Zařídíte-li si sami dopravu někam do zahraničí, ale za zprostředkování ubytování zaplatíte některé z cestovek, tak už se nejedná o zájezd. Zájezd je totiž možné nazývat skutečně zájezdem až v okamžiku, kdy se skládá z vícero služeb cestovního ruchu, což znamená například dopravu nebo ubytování, zároveň musí trvat alespoň 24 hodin.
Pořadatel zájezdu je vždy v případě nespokojenosti zákazníka povinen zajistit náhradu, přičemž zákazník by se měl se stížností co nejdříve obrátit na delegáta v místě pobytu nebo na recepční hotelu. Zákazník má zároveň nárok na uplatnění reklamace nejpozději šest měsíců po návratu a dokonce lze požadovat "náhradu ztráty radosti z dovolené" v případě závažných nedostatků. Pokud pořadatel zájezdu nesjedná nápravu včas, má zákazník právo jednat na jeho náklady ve vlastní režii.
Pokud si zákazník rezervuje ubytování přes některý ze zprostředkovatelských serverů, bude se tato smlouva řídit právem země, do které dotyčný cestuje. "Je třeba mít na paměti, že v takovém případě uzavíráte smlouvu přímo s ubytovacím zařízením, na které vás zprostředkovatel pouze odkázal. Přičemž tato smlouva se nebude řídit českým právem," upozorňuje Lukáš Zelený. Zprostředkovatel ale musí dbát ze zákona na to, aby umožňoval uzavírání smluv s důvěryhodnými subjekty.