S odstřelem divokých prasat v Libereckém kraji pomůže policie

Domácí
9. 10. 2024 18:38
 S odstřelem divokých prasat v Libereckém kraji pomůže policie
S odstřelem divokých prasat v Libereckém kraji pomůže policie

S odstřelem divokých prasat pomůže v Libereckém kraji policie. O zapojení policejních střelců v oblasti s výskytem afrického moru prasat rozhodla na konci srpna vláda, dostanou na to zbraně pro noční lov. Teď zapojení policistů umožnilo mimořádné opatření, které dnes vydala Státní veterinární správa (SVS). Jako první by měl odstřel policejními střelci začít v honitbě Rádlo, začátkem listopadu. Konkrétní termín bude ještě upřesněn, informoval ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.

"Odlov divočáků budou provádět proškolení policejní střelci v předem vybraných honitbách. Uživatelé honiteb budou povinni policejním střelcům lov umožnit a poskytovat jim součinnost. Budou dohledávat policisty odstřelené divočáky a dále s nimi zacházet v souladu s platnými předpisy, a budou tak mít nárok na zástřelné. Ve dnech, kdy budou policisté odstřel divočáků provádět, nebudou v uvedené honitbě myslivci moci souběžně lovit," doplnil mluvčí.

První divoké prase nakažené africkým morem potvrdila v kraji laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od počátku letošního roku eviduje veterinární správa 27 potvrzených případů afrického moru u prasat divokých, z toho 13 myslivci ulovili a 14 našli uhynulých. "Od počátku nákazy v závěru roku 2022 evidujeme v ČR celkem 84 případů afrického moru u prasat divokých, k zavlečení nákazy do chovu prasat domácích zatím nedošlo," dodal Vorlíček.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, zvířata se musí utratit. Nakažení divočáci teď ale podle veterinářů přežívají delší dobu než dřív a mohou být zdrojem šíření infekce. "Z tohoto důvodu je víc než v minulosti důležité divočáky intenzivně lovit a snižovat hustotu jejich populace, která je v ČR výrazně vyšší, než by měla být," uvedl již dříve ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V letošním roce se podle SVS poměrně výrazně zhoršila nákazová situace a šíření nákazy do dalších okresů Libereckého kraje, ochranná pásma se proto opakovaně rozšiřovala. Ochranné pásmo II má nyní 970 kilometrů čtverečních a zahrnuje území Liberecka a části Jablonecka až k Desné v Jizerských horách. Nárazníková oblast je na ploše 671 kilometrů čtverečních. Mimořádná veterinární opatření aktuálně platí na 52 procentech území Libereckého kraje. Opatření v pásmu II jsou přísnější.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , danil1972@gmail.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ