Cena kovu
Sběrny bez šrotu: kvůli vyhlášce i nadbytku železa v Evropě
09.01.2016 10:45 Původní zpráva
Krádeží kanálových mřížek, kolejí, kabelů či dopravních značek vloni ubylo o polovinu. Zásluhu si za to přisuzuje ministr Richard Brabec (ANO), který zakázal výkup kovů za hotové. Jenže tu je i jiný důvod: prudký pokles výkupních cen kvůli nadbytku železa v Evropě.
Zákaz výkupu kovů za hotové loni v březnu přinesl podle ministerstva životního prostředí velmi rychlý výsledek. Za tři čtvrtě roku od účinnosti vyhlášky, která umožňuje peníze pouze posílat na účet nebo poštovní poukázkou, klesly krádeže kovů o 57 procent a způsobená škoda o 48 procent.
"Za tímto rapidním poklesem nesporně stojí naše vyhláška," prohlásil ministr Richard Brabec a zmínil rovněž častější kontroly České inspekce životního prostředí, policie a dalších úřadů. Po zavedení nových pravidel evidovala policie za osm měsíců 3416 trestných činů souvisejících s krádežemi kovů, přičemž celkové škody dosáhly 178 milionů korun. Za srovnatelné období před vyhláškou bylo krádeží více než 8 tisíc a škoda přesáhla 340 milionů. "Zmíněná čísla jsou hmatatelným důkazem, že naše opatření funguje," tvrdí Brabec.
Ředitel Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller ovšem přidává jeden důležitý důvod razantního poklesu krádeží. V posledních měsících se totiž kvůli přebytku železa v Evropě propadla výkupní cena této suroviny. Zatímco dříve sběrny podle Millera platily okolo 6,50 korun za kilogram, teď je to i méně než koruna.
"I zloděj si počíná tržně," říká Miller, podle něhož si lupiči hledají jiné zdroje příjmů, třeba vykrádání chat a chalup. Miller je přesvědčen, že bezhotovostní platba a nízká výkupní cena odrazuje některé lidi, kteří mají na půdách a v kůlnách staré harampádí. Nejhůře jsou na tom ti, kteří si prodejem šrotu vydělávali na živobytí - nikoli zloději, ale sběrači.
* Jaký dopad měl zákaz výkupu železa za hotové na bezdomovce?
* Proč recyklační firmy musely zavřít některé své sběrny?
* Jak na kritiku reaguje ministerstvo životního prostředí?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 11. LEDNA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.