Špatné a často i nedostatečné hospodaření vede ke snížení schopnosti krajiny zadržovat vodu. V krajině voda rychle odtéká a také se z krajiny kvůli vyšším teplotám rychleji odpařuje. Často slyšíme o chybějících rybnících a vodních nádržích. Vodní stavby lokálně krajině pomáhají, ale jejich realizace je finančně i časově náročná. Nesmíme také zapomenout, že z volné hladiny se voda oproti vegetaci a půdě odpařuje rychleji.
Plošně významnější a výrazně rychlejší způsob, jak zadržovat vodu, je zvýšení podílu organické hmoty v půdě. Přirozeným způsobem zvýšení organické hmoty v půdě je zapravování posklizňových zbytků do půdy, změna osevních postupů a nejlepší volbou bylo a je hnojení hnojem.
Orná půda se podílí na rozloze Česka 37,4 % a zabírá necelé tři miliony hektarů. Lesy zabírají 33,9 % plochy státu. Pravidelným hnojením hnojem lze v 5 cm půdy zvýšit retenci vody o 1,5 litru na m2.
Zvýšením podílu organické hmoty v 30 cm půdy lze dosáhnout zvýšení vlhkosti o 8 %, což představuje zvýšení zadržované vody v půdě rovnající se množství vody celé Vltavské kaskády, která představuje objem 1,353 miliardy kubíků vody.
Lesní půdy obsahují oproti orné půdě vyšší podíl organické hmoty. Mikroklima lesa zajišťuje menší rozklad organické hmoty, než je tomu u pravidelně obdělávané orné půdy.
V posledních letech jsou však kvůli suchu a přemnožení kůrovce významně postiženy i lesy, kde dochází ke zvýšené holosečné těžbě. Mikroklima lesa mizí a lokality jsou vystaveny vysokým teplotám. Sluneční záření a vysoké teploty zvyšují rozklad organické hmoty a snižují její podíl v půdě. Klesá schopnost zadržení vody. V těchto podmínkách je uchycení a rozvoj lesní výsadby výrazně ztížen.
Zajistit rychlou obnovu lesa a minimalizovat úmrtnost sazenic je v současnosti jedním z hlavních cílů lesnictví. Alternativu klasických organických hnojiv, jakými jsou hnůj a kompost, představují granulovaná organická hnojiva. Tato hnojiva se vyznačují rychlou výrobou a jednodušší logistickou aplikací.
Granulovaná organická hnojiva na bázi zemědělských komodit mají vysokou schopnost jako houba nasávat velké množství vody a postupně ji poté uvolňovat. Při aplikaci mají přitom tato hnojiva malý podíl vody. Organické hnojení zvyšuje výnos a výhodou granulovaných hnojiv je také jejich bezplevelnost.
V budoucnu je nutné zvýšit zadržení vody v krajině, snížit následky sucha a zvyšovat podíl organické hmoty. Při obnově lesa je zcela zásadní omezit úmrtnost nové výsadby a zajistit její rychlý vývoj.
Organické hnojení pomocí granulovaného hnojiva tyto požadavky splnilo ve dvouletých pokusech s lesní výsadbou na Libavé. Hnojení potvrdilo pozitivní účinky na snížení úmrtnosti, zvýšení přírůstu, vitalitu porostu a zvýšení retence vody v krajině.
Kontrolní a hnojená varianta výsadby na Libavé - stav po dvou letech
Organické hnojení je přirozenou možností k udržitelnému hospodaření v krajině a také způsobem, jak čelit častějším povodním a suchu, způsobeným probíhající klimatickou změnou. Díky schopnosti organické hmoty zadržovat vodu je rychlé přizpůsobení extrémům počasí možné.
Mgr. Martin Stehlík
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
martinstehlik@seznam.cz