Unáhlené rozhodnutí
Šéf Národní galerie? Zaorálek zrušil Staňkovo výběrové řízení
02.09.2019 14:20 Aktualizováno 02.09. 18:22
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie Praha (NGP). Novinářům to řekl před zasedáním kabinetu. Výběrové řízení vypsal před svým odchodem z funkce na konci července jeho předchůdce Antonín Staněk (ČSSD). Staněk odvolal bývalého ředitele galerie Jiřího Fajta v polovině dubna, zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními. Tento krok vedl k protestům a byl počátkem úvah o jeho odchodu z funkce. Zaorálek zahájí i přezkum dalšího Staňkova rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou.
Bývalý ředitel NGP Fajt Zaorálkovo rozhodnutí uvítal. Podle něj je třeba definovat, jaké priority NGP má. "Zda to jsou kultivace a vzdělávání, multikulturní otevřenost, pestrá programová nabídka určená široké veřejnosti a posilování mezinárodní prestiže českého kulturního dědictví i současného umění, tedy to, co jsme s kolegy poslední roky realizovali, anebo zda jsou priority jiné," sdělil.
Zmíněné náplni se ale podle něj musí přizpůsobit systém řízení a financování. NGP také potřebuje změnu právního rámce svého fungování, zapotřebí je podle exředitele promyslet posílení personální struktury. "Za naprosto účelové však považuji úvahy o rozdělení galerie na staré a moderní, respektive současné umění; tento krok by vedl jen k nežádoucí marginalizaci instituce na mezinárodní scéně a praktickému zániku Národní galerie jako takové," komentoval Fajt jednu z možných úvah o příštím směřování instituce.
Zaorálek řekl, že aktuálně vyhlášené řízení bylo nedostatečné. "Vypsání nového řízení není věc, která by se dala udělat za několik týdnů. První věc je, že jsem to zrušil. Druhá, že se obracím na některé experty v této oblasti, abychom se začali bavit o parametrech," uvedl. Zásadní je podle něj dlouhodobá perspektiva galerie.
Jan Chmelíček, který dočasně vede tiskové oddělení MK, na dotaz ČTK řekl, že Zaorálek zatím neuvažoval o změně ve vedení NGP. Po Fajtově odvolání ji dočasně vede Ivan Morávek, jehož pověřil Staněk. Zaorálek podle Chmelíčka už jedná s experty, kteří by měli ministrovi pomoci nové výběrové řízení vypsat. Kdy bude mít NGP s několikasetmilionovým rozpočtem a velkými investičními plány řádného ředitele, zřejmé není. Původně chtělo MK jméno vzešlé z konkurzu znát v únoru příštího roku.
Staněk konkurz vyhlásil při svém odchodu z MK 31. července, termín přihlášek byl 30. září, podle Zaorálka se do něj dosud nikdo nepřihlásil. Podle něj to potvrzuje, že výběrové řízení zřejmě nebylo v pořádku. Staněk krok svého nástupce vysvětluje tak, že květnový tlak vedení sociální demokracie na rychlé vypsání řízení byl nesmyslný. Vedení ČSSD 9. května Staňkovi uložilo, aby do konce května řízení připravil poté, co odvolání Fajta kritizovali odborníci. Ministr několik dní poté oznámil odchod z vlády. "Odborná veřejnost měla prostor k diskusi, ale ani po dvou měsících nebyly žádné závěry. Souhlasím s Lubomírem Zaorálkem, že půjde o velmi složitý proces," napsal Staněk na twitteru.
Zaorálek zahájí také přezkum dalšího rozhodnutí, které učinil Staněk těsně před odchodem z funkce, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Staněk podle médií letitý spor vyřešil navzdory památkářům i rozkladové komisi v posledních hodinách ve funkci a vyšel vstříc majiteli a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi.
V pátek se Zaorálek vypraví do Olomouce, kde chce řešit situaci po odvolání šéfa tamního Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Toho Staněk odvolal společně s Fajtem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.