Sen se rozplynul. Výsledky senátních voleb přinesly straně Věci veřejné zklamání. A obdobně dopadá i souboj o pražské radnice.
Ještě před začátkem volebního hlasování chtěl ministr a volební manažer strany Vít Bárta dosáhnout na sedm senátorských křesel. Podle dosavadních výsledků je zřejmé, že tento sen se straně pravděpodobně nesplní.
Jediná naděje Věcí veřejných na zisk senátorského postu svítá ve Frýdku-Místku, kde se do druhého kola probojoval Stanislav Czudek. Kandidát Věcí veřejných však získal o dvě procenta méně hlasů než Petr Gawlas (ČSSD), kterému dalo důvěru 27,8 procenta voličů.
Propadák v Praze
Zklamání Věcem veřejným přinesly i volby do zastupitelstva v hlavním městě, kde strana vsázela v boji o primátorské křeslo na Markétu Reedovou. Po sečtení tří čtvrtin hlasů je však Reedová na čtvrtém místě za kandidáty TOP 09, ODS a ČSSD, jejichž náskok se neustále zvětšuje.
"Nejsem úplně nadšená, ale je to rozhodnutí voličů a já to respektuji," řekla v průběhu vyhlašování výsledků Reedová. Za neúspěch si podle ní může částečně strana sama, když se dopustila několika školáckých chyb. Například se chlubila reformami, které prosazuje TOP 09, a v rámci vládní koalice příliš ustupovala ze svých levicovějších stanovisek. "Věci veřejné byly chápány jako protestní strana a to, že jsme i tak trochu proti vlastní vůli skončily v koalici, nám uškodilo," míní Reedová.
Reedová, předseda strany John i volební manažer Bárta se shodují, že středovým stranám uškodila i bratrovražedná válka, kterou mezi sebou před volbami vedly. VV se tentokrát nedohodly se Stranou zelených a SNK-ED na spolupráci a na pražský magistrát se nakonec neprobojovala ani jedna ze stran. "Byla to chyba, že jsme se na spolupráci tentokrát nedohodli," připustil John.
John se raduje, zbytek smutní
Za totálním propadem v senátních volbách stojí podle Johna i fakt, že se v nich voliči rozhodují podle provázanosti kandidáta se stranou, spíše než podle osobnosti. "My jako strana, která se na celorepublikové úrovni etablovala teprve loni na jaře, takové straníky prostě nemáme," povzdechl si. Na rozdíl od místopředsedkyně Kateřiny Klasnové, na níž bylo vidět hluboké zklamání, však považuje volební výsledek za „velký úspěch". "Vždyť my jsme obhajovali 91 zastupitelů, dnes jich máme 231. To je nárůst o více než sto procent," pochvaloval si jako jediný ve volebním štábu.
I proto nevidí John důvod, proč by měl z volebních čísel vyvozovat nějaké radikální důsledky, například nabídnout svou funkci. To volební manažer strany Vít Bárta je o poznání sebekritičtější. Za volební propad může podle něj i nedostatečná kampaň. "Výsledek mohl být rozhodně lepší. Propagace méně známých jmen nebyla zdaleka tak masivní jako například u ODS a já za to nesu odpovědnost, protože jsem nesehnal finanční prostředky," sypal si popel na hlavu. Na ideové konferenci strany proto nabídne svou funkci volebního manažera.
Konference by se měla uskutečnit ještě do konce roku. Hlavní tématem bude samozřejmě bilancování chabého volebního výsledku. Dále se delegáti budou zabývat tím, jak stabilizovat svůj středový elektorát a jak voličům komunikovat vládní reformy tak, aby se strana v jejich očích neposunula příliš vpravo.