Senát chce usnadnit získání státního občanství lidem, jejichž rodiče nebo prarodiče o něj přišli či se ho vzdali. Jedná se například o potomky emigrantů z doby komunistického režimu, popřípadě ty, kdo neměli možnost vybrat si po rozpadu Československa mezi českým a slovenským občanstvím. Vyplývá to z novely zákona, kterou senátoři zaslali do Poslanecké sněmovny.
Kromě rodného listu budou muset tito lidé (nebo jejich rodiče, pokud ještě oni sami nejsou zletilí) kromě dokladů jako rodného listu sebe i rodičů a prarodičů předložit i dokumenty, které prokáží, jak a kdy jejich blízcí o občanství přišli. Pro získání státní příslušnosti jim bude stačit učinit prohlášení. Nebudou tak muset mít povolení k trvalému pobytu a několik let zde pobývat.
Již v roce 2012 byla ve sněmovně novela, která zavedla dvojí občanství a navrhovala, aby emigranti mohli získat českou příslušnost prohlášením. Ve variantě, kterou připravila tehdejší vláda, se vztahovala i na jejich děti a vnuky. Sněmovna ji však nakonec z novely vyškrtla a schválila to bez ní.