Maturita z jednoho předmětu, bez komise a bez takzvaného svatého týdne, tedy pěti dnů určených pro intenzivní přípravu. Tak podle analýzy, kterou si nechalo vyrobit ministerstvo školství, mohla vypadat letošní "zkouška z dospělosti". Senátní návrh školského zákona na zrušení státních maturit však neprošel.
Senátoři podali návrh k vládnímu projednání na začátku prosince. Podle dlouhodobého kritika projektu, sociálnědemokratického senátora Marcela Chládka, je koncept státní maturity předražený, netransparentní a nedostatečně zpracovaný. "Stávající stav připravenosti je naprosto nevyhovující, tzn. státní maturitní zkoušky nejsou dosud připraveny," píše v důvodové zprávě.
Anketa:
Myslíte si, že by se státní maturity měly ještě zrušit?
Chládek chtěl zrušením státní verze maturit dosáhnout toho, že v květnu budou studenti skládat závěrečnou zkoušku stejnou formou jako jejich předchůdci. Zaměřil se však pouze na zrušení společné části maturity, profilové části by se řídily školskou novelou ministra Dobeše.
Nic není dokonalé
Podle analýzy ministerstva školství, kterou má redakce on-line deníku TÝDEN.CZ k dispozici, však i samotný senátorský návrh obsahuje řadu nepřesností. "Chybí zde zákonná ustanovení, jimiž mělo být sděleno, z kolika předmětů se má maturita konat, které zkoušky mají být povinné, stanovení náhradních a opravných termínů či zavedení tzv. svatého týdne," upozorňuje zpráva. V praxi tak mohl žák skládat maturitu pouze z jednoho předmětu, bez možnosti si výsledek opravit či se týden před zkouškou doma učit.
"Osobně nevěřím, že vláda tento návrh podpoří. Státní maturity se v květnu konat budou," řekl před schvalováním pro on-line deník TÝDEN.CZ ministr školství Josef Dobeš. Za pravdu mu dávají i ředitelé středních škol, které své žáky již přes půl roku připravují na závěrečné zkoušky. "Státní maturita by se již měla zavést. Profesorský sbor i studenti si nezaslouží, aby se měnila pravidla v průběhu roku," řekl ředitel Pražské konzervatoře Pavel Trojan.