Vládní plán
Šetřiví stavbaři mají problém. Umírají jim zaměstnanci
31.10.2014 18:45 Původní zpráva
V průběhu loňského roku zahynulo na českých pracovištích v důsledku pracovního úrazu 108 lidí. Z toho k 85 procentům těchto úrazů došlo na stavbách. Podle vlády je to kvůli tomu, že stavební firmy šetří. A hodlá pro ně podstatně zpřísnit podmínky.
"Řada zadavatelů staveb a zhotovitelů stavebních prací na staveništích, zejména vzhledem k současné recesi ve stavebnictví, zaměřuje svoji pozornost více na získání stavební zakázky 'za každou cenu' než na vytvoření podmínek pro zajišťování bezpečnosti práce na staveništích, a to zvláště na území České republiky," konstatuje v důvodové zprávě k novele zákona o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a dalších zákonů ministerstvo práce a sociálních věcí.
Na situaci se podle něj podílejí i veřejné zakázky, "kdy jediným kritériem pro posouzení nejlepší nabídky na zhotovení stavby je nejnižší nabídková cena, což má za následek, že se nabídky pohybují na hranici reálnosti vlastních nákladů zhotovitelů (v mnoha případech se odhaduje, že se jedná o situaci cca u 35 až 50 procent stavebních firem)".
"Zhotovitelé, kteří zakázku 'vysoutěží' za nízké ceny, proto při samotné realizaci staveb volí obvykle co nejlevnější opatření, která nejsou pro dané podmínky na stavbě příliš vhodná a jsou i méně účinná," konstatuje ministerstvo. Například prý stavební firmy zásadně nevolí opatření kolektivní ochrany, například záchranné sítě, lešení a podobně, která by byla v daném případě vhodná.
Na stavbách podle úřadu dochází například k tomu, že se v důsledku nedostatku finančních prostředků na zhotovení stavby zkracují lhůty pro výstavbu, kvůli malému počtu vyučených lidí chybějí kvalifikovaní pracovníci, a dochází tak na stavbách k nedostatečnému dodržování pracovních a technologických postupů. Zadavatelé rovněž staveb nevytvářejí dostatečné podmínky pro řádné provádění činností koordinátora bezpečnosti práce a osoby samostatně výdělečně činných, jejichž počet se mezi stavaři zvyšuje, dostatečně nedodržují bezpečnostní předpisy.
"Obecně známou skutečností v oblasti bezpečnosti práce ve stavebnictví také je, že mimo Českou republiku tuzemské podnikatelské subjekty požadavky na bezpečnost práce respektují," domnívá se ministerstvo. Ukazuje se podle něj, že jedním z hlavních důvodů tohoto nepříznivého stavu v České republice je, že při přípravě stavby se neřeší otázky bezpečnosti práce, které se odkládají až na období realizace stavby. "Toto řešení však není pro zajišťování bezpečnosti práce na staveništích vhodné ani žádoucí, neboť při volbě vhodných pracovních postupů až ve fázi realizace stavby se z časových, ale především z finančních důvodů, nebere již dostatečně zřetel na správné zajišťování bezpečnosti práce na staveništích," dodává úřad.
Proto hodlá vůči stavařům i zadavatelům přitvrdit. Mimo jiné navrhuje, aby zadavatel stavby odpovídal za to, že v rámci rozpočtu na zhotovení stavby bude nejen soupis stavebních prací, dodávek a služeb, ale i položka nákladů spojených se zajišťováním bezpečnosti práce na staveništi, která bude předmětem posouzení nabídek potencionálních zhotovitelů. Zadavatel stavby bude také muset zajistit, aby tato položka v rozpočtu na stavbu byla zhotovitelem skutečně promítnuta v praxi do zhotovení stavby.
Nově zavede novela také minimální požadavek vzdělání pro koordinátory bezpečnosti práce - budou muset mít střední školu technického zaměření. Pokud tuto podmínku nesplní, budou muset prokázat alespoň vysokoškolské vzdělání v oborech technického zaměření a tři roky odborné praxe při přípravě anebo realizaci staveb.
Ministerstvo take navrhuje upřesnit skutkovou podstatu přestupku pro zadavatele stavby. Ti totiž často posílají inspektorátům práce oznámení o zahájení prací na stavbě pozdě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.