Více než dvě stovky bodů obsahuje seznam doporučení ke zlepšení situace v oblasti lidských práv, které daly České republice členské země Organizace spojených národů. Zpráva, která byla v Ženevě přijata, vyzývá například ke zlepšení integrace Romů do společnosti, k boji proti rasismu, xenofobii a islamofobii či k pokračování ve snaze o dosažení rovnoprávnosti žen a mužů.
Zpráva je výsledkem takzvaného univerzálního periodického přezkumu, který se zaměřuje na hodnocení stavu lidských práv ve všech 193 členských státech mezinárodní organizace. Situaci přezkoumávají vždy po zhruba čtyřech a půl roku ostatní země a nevládní organizace. První zasedání se konalo v dubnu 2008. Česko posouzením prošlo v letech 2008 a 2012.
Doporučení nejsou závazná. Ve schváleném seznamu jich je 201, některá doporučení jsou ale stejná či velmi podobná, pocházejí jen od různých států. Těch se na hodnocení Česka podílelo několik desítek.
Členské země OSN Česku doporučily mimo jiné zvýšit úsilí při integraci Romů do společnosti a obzvláště romských dětí do vzdělávacího systému, bojovat proti rasismu, xenofobii a islamofobii i proti diskriminaci menšin či pokračovat v boji za rovnoprávnost žen a mužů. Státy Česko rovněž vyzvaly, aby podpořilo toleranci ve společnosti, například osvětovými kampaněmi. Pokračovat by mělo podle Izraele například i v boji za rovná práva párů stejného pohlaví. ČR by měla zvážit i úplný zákaz fyzického násilí na dětech.
Na základě doporučení by Česko mělo také zlepšit stav svého vězeňství především s ohledem na přeplněnost věznic, mělo by se soustředit na rozvoj sociálního bydlení či posílit mandát veřejného ochránce práv (ombudsmana). Několik zemí vyzvalo Českou republiku také k odškodnění romských žen za nedobrovolné sterilizace.
Při pondělní rozpravě, která schválení zprávy předcházela, státy Česko ocenily za pokrok v integraci dětí se znevýhodněním do vzdělávacího systému. Ve zprávě, kterou dnes přijaly, jej vyzvaly, aby v tomto trendu pokračovalo. Ocenění se při pondělní debatě České republice dostalo také za odkup vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora.
K doporučením členských zemí OSN má nyní Česko právo se vyjádřit. Mělo by tak učinit do března příštího roku. Z předchozích 136 doporučení Česká republika podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové 129 splnila.