Analýza inkluze: učitelé nevědí, jak pracovat s handicapovanými

Domácí
28. 3. 2018 09:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Při společném vzdělávání handicapovaných i nadaných žáků s ostatními v běžných školách učitelé často nevědí, jak mají s dětmi pracovat. Školská poradenská zařízení jim mnohdy nedokážou popsat, jak přesně mají speciální vzdělávací potřeby žáka zohlednit, jakou didaktiku zvolit a jakou naopak vynechat. Vyplývá to z další analýzy takzvané inkluze, kterou zpracovalo ministerstvo školství. 

Podle úřadu se liší kvalita vydaných doporučení z pedagogických poraden, a to jak v rozsahu, tak v kvalitě popisu a vysvětlení závěrů vyšetření dítěte. Příprava učitelů na poskytování podpory žákům v běžných školách zároveň nebyla dostatečná. Další vzdělávání pedagogů se zaměřilo jen na dílčí problematiku inkluze.

Školy si stěžují, že s nimi poradny o vydaných doporučeních nekomunikují. Na druhou stranu ale většinou není jasné, kdo je v nich odpovědný za výměnu informací s poradenským zařízením. "Sladění informačních toků před vydáním doporučení představuje jeden z nejsložitějších procesů v rámci navrhování a poskytování podpůrných opatření," uvedlo ministerstvo.

Inkluzi komplikuje také náročná administrativa spojená s poskytováním nárokových podpůrných opatření pro handicapované i mimořádně talentované děti. V podkladech z poradenských zařízení se údajně často objevují pochybení v souvislosti s asistenty pedagoga. Nebývá třeba uveden důvod, proč dítě asistenta potřebuje a jaká má být jeho práce.

Poradny ve svých doporučeních nerespektují ani obsah činností, které má asistent pedagoga zajišťovat, ukázala analýza. Chybně ho podle ministerstva doporučují například i u mírných poruch učení, u nadaných žáků naopak doporučován není.

Nárok na vzdělávání v běžné spádové škole mají děti s různým druhem handicapu od roku 2005. Čerpat peníze od státu na podpůrná opatření, která mají vyhovět speciálním vzdělávacím potřebám handicapovaných i nadaných dětí, umožnila školám vyhláška od září 2016. Nejdražší částí inkluze byli v loňském školním roce asistenti pedagoga, kteří přišli stát na 1,35 miliardy korun. Celkové náklady na podpůrná opatření činily zhruba 2,07 miliardy korun.

Počet asistentů pedagoga ve všech školách v posledních letech stále roste. Od školního roku 2010/2011 do září 2016 přibylo jejich úvazků o víc než pět tisíc dvě stě, tedy zhruba o 144 procent. Loni v září jich bylo sedmnáct tisíc sedm set dvacet pět, o rok dříve o čtyři tisíce čtyři sta dvacet šest méně. Podle ministerstva jde o nejčastější personální podporu, i když není vždy vhodnou možností podpory žáka.

Kladně analytici resortu hodnotí to, že se začaly řešit problémy žáků s poruchami chování a s autismem, které pro práci učitelů ve výuce představují největší zátěž. Speciální školství se inkluzí neoslabilo, protože přechod žáků ze speciálních škol do běžných je dlouhodobým trendem, shrnulo ministerstvo.

Podle ministra v demisi Roberta Plagy (ANO) je současné nastavení inkluze příliš drahé. Slíbil, že připraví její věcnou a finanční revizi.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Jan Woitas

Další čtení

ilustrační foto

Pomsta za smrt kamaráda? Vojáci z mise v Afghánistánu půjdou před soud

Domácí
Aktualizováno: 22. 4. 2025 10:13

Podílové fondy: Proč začít investovat právě teď?

Domácí
22. 4. 2025

Požár skládky na Rakovnicku likviduje 250 hasičů, platí zvláštní poplach

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ