Asistenti pedagoga jsou nejdražší částí systému společného vzdělávání handicapovaných dětí v běžných školách, na který mohou školy od loňského září čerpat peníze od státu. Ačkoli tvoří asistenti 7,2 procenta poskytovaných podpůrných opatření pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, stojí zhruba polovinu peněz na financování inkluze. Asistenty využívají především základní školy. Nejčastějším podpůrným opatřením byla ve školním roce 2016/2017 hodina doučování, která stála zhruba desetinu celkových nákladů na inkluzi. Vyplývá to z analýzy společného vzdělávání, kterou na webu zveřejnilo ministerstvo školství.
Školy podle analýzy ve školním roce 2016/17 poskytly dětem se speciálními vzdělávacími potřebami více než 64 tisíc podpůrných opatření, přičemž žádaly o peníze na 85 procent z nich. Celkové náklady těchto opatření činily zhruba 2,07 miliardy korun. Nejdražší byli asistenti pedagoga. Školy jich zaměstnaly v přepočtu na úvazky asi 3600 za 1,35 miliardy korun.
Na podpůrná opatření ve speciálních školách, které měly čerpat peníze na inkluzi jen výjimečně, poskytl stát od letošního ledna do srpna celkem zhruba 143 milionů korun. Podle autorů analýzy zřejmě krajské úřady nepochopily systém financování těchto škol, které dostávají od roku 2005 z krajů peníze na žáka a příspěvek na zdravotní postižení, jež má dotovat nižší počet žáků ve třídě. Ministerstvo proto zřejmě bude chtít v další novele vyhlášky o inkluzi upřesnit podpůrná opatření, na která budou mít nárok žáci speciálních škol. Novelu by chtěl úřad připravit do konce roku.
Požadavky
Požadavky na podpůrná opatření vzrostly ve speciálních školách v září a říjnu o dalších 129 milionů korun na nově poskytovanou podporu ve školním roce 2017/2018. Nová podpůrná opatření na speciálních školách by za celý rok měla podle ministerstva stát asi 400 milionů korun. Úřad tyto peníze ale krajům nepošle, protože údajně již pro speciální školy dostaly peníze prostřednictvím normativů.
Nejčastějším podpůrným opatřením poskytovaným učitelem při společném vzdělávání byla v uplynulém školním roce hodina doučování, kterou poradny doporučily asi 10 tisícům dětem. Toto opatření přišlo stát asi na 202 milionů korun.
V kategorii speciálních učebnic a pomůcek poradny nejčastěji předepisovaly různé pomůcky pro výuku čtení a psaní (asi 3 tisíce), za které stát zaplatil zhruba 867 tisíc korun. Nejnákladnější podporou v této kategorii byly učebnice pro výuku žáků s mentálním postižením, které školy nakoupily pro 903 dětí za 2,7 milionu korun.
Analýza
Z celkového součtu úvazků asistentů pedagoga na všech školách, tedy asi 8831,2 úvazků, připadalo přibližně 73,6 procenta na základní školy. V mateřských školách měli asistenti asi 18,2 procenta úvazků a ve středních školách zhruba 6,8 procenta. "Jaký podíl úvazků asistentů pedagoga však připadal na zcela nové asistenty a jaký na asistenty, kteří s žáky pracovali před novelou školského zákona, bude možné spolehlivě vyhodnotit až na základě údajů ze zahajovacích výkazů ke školnímu roce 2017/18," upozornili autoři analýzy.
Deset nejčastěji poskytovaných podpůrných opatření tvořilo v uplynulém školním roce 45 procent veškeré podpory a zároveň 65 procent výdajů na financování společného vzdělávání. Podpora pomocí asistentů nebo doučování činila zhruba 35,6 procenta poskytovaných opatření a 96 procent všech výdajů na inkluzi.