Problém pro školství
Británie loví české učitele, nabízí jim královské platy a benefity
20.02.2017 20:43 Původní zpráva
Velká Británie čelí vážnému nedostatku učitelů. Začne je proto shánět v jiných evropských zemích. Jedním z prvních míst, kde má začít velkolepá, státem placená kampaň, bude Česko. Tuzemští pedagogové by přestěhováním na ostrovy získali podmínky, o jakých se jim u nás ani nesní.
Platově podhodnocení čeští učitelé dostanou v příštích měsících lákavou nabídku. Pokud ovládají angličtinu, budou se moci za velmi výhodných podmínek přestěhovat do Velké Británie a vyučovat tamní děti. Britská vláda kvůli oslovení učitelů v Evropě utratí tři sta tisíc liber (asi 9,5 milionu korun). Další miliony liber pak investuje do pobídek samých. Velkolepá kampaň odstartuje v České republice, Polsku a Německu v nejbližších měsících, uvedl britský deník The Daily Telegraph.
Jde o první velkou britskou kampaň na nábor učitelů v zahraničí od sedmdesátých let minulého století. V první fázi se ostrovní království pokusí přilákat zejména učitele matematiky a fyziky, těch je na tamním pracovním trhu největší nedostatek. Vláda ale nevylučuje, že se časem nabídka rozšíří i na kantory jiných odborností. Mohlo by jít například o učitele přírodopisu a chemie. "Tito učitelé by se stali výraznou posilou našeho pedagogického kmene. Vzdělání je prioritou současného kabinetu," prohlásila Justine Greeningová, britská ministryně školství a náměstkyně pro otázky žen a rovnosti.
Vybírat bude škola
Hodnocení kvality učitelů, kteří budou mít o angažmá v Británii zájem, nechá ministerstvo přímo na školách. "V posuzování pracovníků ze zámoří budou hrát zcela klíčovou roli. Musejí se ujistit, zda skutečně splňují dané požadavky, a budou rovněž odpovědné za udělování pracovních smluv," dodala tisková mluvčí resortu. A smlouvy to budou vskutku královské. Platově patří učitelé v Británii do první desítky nejlépe hodnocených zaměstnání. Podle toho, v jakém typu školy kantor učí, si přijde až na 98 tisíc korun měsíčně. Podle koncepce kampaně stát navíc nabídne dotované bydlení a daňové úlevy. Životní náklady jsou v Anglii vyšší než u nás.
I tak by si ale učitelé polepšili, v Česku totiž stojí na úplném konci platového žebříčku vysokoškolsky vzdělaných profesí. Jejich průměrný hrubý plat na základní škole činí 23 tisíc korun. A ačkoli je podle všech stran současné vládní koalice školství prioritou, ve skutečnosti to vypadá jinak.
Valachová slibuje 43 tisíc
Od loňského září si kantoři polepšili o pouhých šest procent a odbory, které spustily kampaň Konec levných učitelů, jsou politikům spíše pro smích.
"Oslovili jsme s naším memorandem všechny politické strany. Zareagovali pouze komunisté a víceméně paní ministryně, od ostatních stran zpětnou vazbu nemáme," uvedl již dříve šéf školských odborů František Dobšík.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nicméně slibuje světlou budoucnost. Ve vládě prý bude trvat na tom, aby se platy v příštích třech letech zvýšily, a to velmi výrazně. "Chci zdůraznit, že platí náš cíl 1. ledna 2020 zajistit 130 procent průměrné mzdy pro učitele a učitelky, což znamená ve stávajících cenách zhruba 43 tisíc korun měsíčně," uvedla za sociální demokracii ministryně. Podle kritiků jde ale o slib, který má před letošními sněmovními volbami pouze uchlácholit kantory.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.