Konec sporů?
CIIRC bude pokračovat pod ČVUT, Mařík bude vědeckým ředitelem
19.10.2018 18:41
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) bude podle v pátek podepsaného prohlášení o spolupráci pokračovat v rámci ČVUT v Praze. V červnu odvolaný ředitel institutu Vladimír Mařík bude zastávat nově vzniklou pozici vědeckého ředitele. Výběrové řízení, které v úterý vypsal rektor ČVUT Vojtěch Petráček, se týká místa generálního ředitele CIIRC. Prohlášení podepsali zástupci ministerstva průmyslu a školství, Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), ČVUT a CIIRC.
Vznikne také nový supervizorní orgán, jenž bude dohlížet na to, aby nebyla disharmonie mezi vedeními CIIRC, ČVUT a vědeckého projektu RICAIP, který Mařík vede a jehož se účastní partneři z Německa a Vysoké učení technické v Brně. Podle ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) bude mít pět členů, vedle ní ještě ministra školství Roberta Plagu (ANO), místopředsedu RVVI Karla Havlíčka a dva děkany, kteří mají podepsanou smlouvu s CIIRC.
Zástupci resortů a institucí nechtěli komentovat detaily dohody. Nejprve chtějí informovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.
Napjatá situace v CIIRC vznikla poté, co 4. června Petráček odvolal Maříka z čela institutu s odůvodněním, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT. Mařík a jeho příznivci označili odvolání za odplatu za jeho nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v dokumentu České televize.
"Šli jsme do toho s tím, že když se dokázal domluvit Trump s Kimem, tak by se měli domluvit i pan Petráček s panem Maříkem. Podstatné je, že se oba dokázali povznést nad osobní záležitosti. Směřovali jsme k zachování špičkového kybernetického centra, k tomu, že nesmí dojít k mezinárodní ostudě, a také k udržení unikátního týmu výzkumníků, který v rámci ústavu vznikl," řekl místopředseda RVVI Havlíček.
Věcný rozpor
Mařík v nové pozici vidí možnost oprostit se od každodenní administrativy a více se soustředit na řízení strategických projektů a výchovu dalších lidí. "Možná, že to bude zúžení mé zodpovědnosti. Pokud dojde k rozumné dohodě v souvislosti s výběrem nového ředitele, mohla by tu být nová cesta dopředu," řekl. Rozdělení na operativního a vědeckého ředitele je ve světě podle něj běžné.
Uvedl také, že s rektorem Petráčkem nejsou nepřátelé. "Spíše je to spor o koncepci univerzity. O tom, jestli půjdeme cestou mezinárodního zviditelnění, velkých grantů, anebo postaru budeme podporovat ty, kteří čekají na rozdělení státních dotací. Je to věcný rozpor, nikoli osobní." Petráček poznamenal, že ČVUT našlo sílu a schopnost znovu se posunout vpřed.
Dohody bylo podle aktérů nutné dosáhnout i kvůli projektu RICAIP, který se týká propojení robotů na různých vzdálených místech takovým způsobem, aby se mohli ovládat z jediného místa. V pondělí místopředseda RVVI Havlíček uvedl, že pokud by se nepodařilo podat žádost do 15. listopadu, znamenalo by to ztrátu 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun). "Projekt je v takové fázi rozpracování, že by nemělo nic bránit tomu žádost podat. Profesor Mařík bude dále klíčovým manažerem projektu RICAIP," uvedla Nováková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.