Zlepšení podmínek
Dostanou přidáno? Sobotka: Doktorandi by si to zasloužili
08.02.2017 10:55
Vládní koalice bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) hledat ve sněmovně shodu na podobě zlepšení podmínek pro studenty v doktorském programu. Ve středu podle něj vláda plánuje dát neutrální stanovisko k návrhu vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), podle kterého by za studenty v doktorském programu v denním studiu hradil zdravotní pojištění stát. Ve sněmovně ho hodlá posoudit spolu s návrhy, které už představila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ministryně chce mimo jiné, aby stipendium pro prezenční doktorandy činilo od příštího roku 15 tisíc korun měsíčně.
"Doktorandi si zaslouží větší podporu, podmínky, ve kterých dneska pracují na vysokých školách, jsou velmi špatné," řekl Sobotka novinářům před jednáním kabinetu. Zvlášť patrné to podle něj je ve srovnání s tím, jaké podmínky mají doktorandi v dalších evropských zemích.
Nyní stát platí pojištění například za děti, důchodce a nezaměstnané. Pokud by byla předloha schválena, znamenala by podle autorova odhadu rozpočtové dopady až 99 milionů korun ročně.
Jedno z nejnižších stipendií v EU
Stát nyní platí za studenty pojištění do 26. roku věku. Bělobrádek poukazuje na to, že obvyklá doba doktorského studia tuto věkovou hranici vždy překračuje, a to minimálně o jeden nebo dva roky. Změna by ale platila jen po standardní dobu studia. Vláda se zřejmě vysloví pro to, aby i pro tyto případy byla v zákoně vymezena věková hranice.
Vicepremiér poukazuje na to, že stipendium v Česku je jedno z nejnižších v Evropské unii, činí 7500 korun měsíčně. Studentovi staršímu 26 let, když musí platit zdravotní pojištění, tak zbývá na živobytí podle důvodové zprávy 6015 korun na měsíc.
Pokud by studenti měli příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání, zařadili by se podle novely do okruhu lidí, kteří si platí pojištění sami a zároveň je za ně hradí stát.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.