Erasmus znovu v oblibě. Zájem studentů vzrůstá

Domácí
12. 10. 2018 17:58
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zájem o zahraniční pobyty s evropským programem Erasmus+, který je zaměřen na spolupráci ve vzdělávání, stále roste. Počet vysokoškoláků, kteří díky němu vyjeli na pobyt do zahraničí, se za posledních deset let zvýšil asi o třetinu. Loni jich vycestovalo 7209. Vzrostl především počet uchazečů o zahraniční praktické stáže, ale i o nabídku pobytů pro středoškoláky či dospělé. Sdělila to mluvčí Domu zahraniční spolupráce (DZS) Lucie Durcová.

Podle náměstka ředitelky Michala Uhla se nabídka míst v programu rozšířila natolik, že vyjet může prakticky každý student, který má zájem. V novém programovém období na roky 2021 až 2027 by se rozpočet programu Erasmus+ mohl až zdvojnásobit. Podle návrhu Evropské komise by měl činit asi 30 miliard eur (775 miliard korun). Umožnilo by to podporu až 12 milionů lidí, což by bylo zhruba třikrát víc než v současném finančním období.

Podpořit další zapojení studentů do programu má mimo jiné kampaň Erasmus Days, která v pátek a v sobotu nabídne kolem dvou tisíc akcí po celé EU. V ČR se do ní zapojí 70 škol a dalších institucí.

Zatímco v roce 2007 se pobytu v zahraničí díky programu Erasmus+ zúčastnilo 5587 vysokoškoláků, loni jich bylo o 1622 víc. Celkový počet studentů na vysokých školách přitom od té doby v důsledku populačního vývoje klesl přibližně o čtvrtinu. Zájem o studijní pobyty vysokoškoláků začal podle Durcové v posledních letech spíše stagnovat, výrazně ale přibývá studentů, kteří cestují na zahraniční praktické stáže. V roce 2007 se jich podle údajů DZS zúčastnilo 252, nyní je to kolem 2000.

Erasmus v Česku funguje od akademického roku 1998/1999. Od té doby s ním za studiem a praxí z ČR vycestovalo zhruba 300 tisíc lidí, z toho asi 100 tisíc vysokoškolských studentů. Podporu z programu využilo rovněž přibližně 40 tisíc středoškoláků, 36 tisíc zaměstnanců vysokých škol a 11 tisíc pracovníků středních škol.

Nejvíc vysokoškoláků, a to 949, loni vycestovalo do Německa, které bylo od začátku nejoblíbenější destinací Čechů. Na druhém a třetím místě se v minulém školním roce umístilo Španělsko a Británie. Středoškoláci se účastnili nejčastěji pobytů v Británii, Itálii, Irsku a na čtvrtém místě v Německu. Naopak do Česka přijížděli na studijní pobyty a na stáže hlavně lidé ze Španělska, Francie, Slovenska či Turecka.

I když je Erasmus stále známý především organizováním zahraničních stipendijních pobytů studentů vysokých škol, před čtyřmi roky svou podporu rozšířil. Nynější program Erasmus+, který EK vyhlásila na období let 2014 až 2020, podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu, mládeže a neformálního vzdělávání.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Free-Photos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ