Osm základních škol v Ústeckém kraji se v novém školním roce zapojí do projektu revoluční výukové metody izraelského odborníka na rozvoj talentů Ophera Brayera. Dětem má pomoci zásadně rozvinout jejich kreativitu, matematické myšlení a schopnost učit se, řekl Ondřej Klein z Inovačního centra Ústeckého kraje. Centrum už teď školí pedagogy.
Vzdělávací projekt Stages kombinuje rozvoj matematického myšlení s kreativitou a staví na hře a komplexnosti. Jeho smyslem je trénovat mozek. "Žáky čeká v rámci tradiční výuky každý den 22 minut předem připravených her na rozvoj kreativity a matematického myšlení. Každou z nich budou hrát přitom pouze jednou," řekl Klein.
Do zdánlivě nesouvisejících činností, jako je tanec, kreslení nebo karate, se přitom prolíná matematika. "Jsem z metody nadšený, líbí se mi její komplexnost, hravost, dělení problému na dílčí řešení. Jak dokáže matematiku objevovat i v natolik vzdálené disciplíně, jako je třeba karate. Přináší navíc to nejdůležitější, po čem dlouhodobě voláme, učit děti přemýšlet," uvedl zástupce ředitelky základní školy Máchova v Děčíně Martin Lána.
Do pilotního projektu se zapojí osm základních škol z Ústí nad Labem, Děčína, Kadaně a Řehlovic. Breyera přivedl na sever Čech ústecký zastupitel a velký zastánce inovací Martin Hausenblas. "Spuštění projektu Stages na základních školách je teprve začátek. Potřebujeme zasadit semínko kreativity, inovativnosti a matematického uvažování nejprve do těch nejmladších. Z nich pak vyrostou ti, kteří budou zakládat technologické start-upy, vynalézat nové věci a pomůžou náš region pozdvihnout v budoucí Silicon Valley," doplnil Hausenblas.
S izraelským mentorem chce spolupracovat i inovační centrum. "Rádi bychom metodu i osobnost a zkušenosti Ophera Brayera využili pro zkvalitnění našich služeb, ale například i pro mentoring a vzdělávání začínajících podnikatelů v připravovaném start-up centru i povzbuzení inovativnosti firem v Ústeckém kraji. Metoda totiž neuvěřitelně rozvíjí inovativní myšlení," dodal ředitel centra Tomáš Siviček.