Pokles čtenářské gramotnosti českých dětí ve srovnání s jinými zeměmi se nezastavil ani v loňském roce. Podle nejnovějších průzkumů zaostávají za tradičně sečtělými Japonci, ale i za Rusy nebo Poláky. Přitom právě knihy asi nejvíce rozvíjejí myšlení.
Podle žebříčku PISA Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve čtenářské gramotnosti klesáme už od roku 2000 a loni jsme si opět pohoršili. Lépe jsou na tom i studenti z Polska či Ruska (včetně jeho rozvojových oblastí), čím dál víc nám pak utíkají žáci z Japonska, Singapuru nebo Estonska. České školství v minulosti platilo za jedno z nejkvalitnějších v Evropě. Co se stalo?
"Ukazuje se, že nedokázalo zareagovat na rychlé změny v pokroku," říká Dana Knotová, docentka pedagogiky z Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. "Přitom čtenářská gramotnost už dnes není jen čtení textu a jeho pochopení, ale i schopnost orientovat se v internetovém prostředí a virtuální realitě," dodává. Stejně jako v zaměstnání je i ve škole kladen důraz na efektivitu a rychlost. To je ale v přímém rozporu s tím, co potřebujeme pro sžití s knihou, totiž hlavně klid a čas.
Třetina nevezme knihu do ruky
Třetina mladých nevezme knihu do ruky Výzkumy potvrzují, že čtení má na mládež velmi pozitivní dopady. Podle studie společnosti Scio například ty děti, které čtou pro radost, zvládají mezi deseti a šestnácti lety lépe matematiku, mají větší slovní zásobu a vyjadřovací schopnosti. Vést děti ke čtení je užitečné již od velmi raného věku. Tehdy je žádoucí jim zpřístupnit co nejvíce knih. Jenže realita tomu neodpovídá. Knihovnický institut Národní knihovny ČR před několika lety v průzkumu zjistil, že třetina dětí čte knihy každý den, ovšem další třetina za měsíc nepřečte ani jedinou. Tito žáci bývají ve škole slabší. Literatura dětem připadá nudná (uvedlo to 81 procent z nich). A hlavně jim doba nabízí spoustu snadnějších aktivit, jako je televize či počítač. Propagátorka čtení knih Hana Košťálová se rozhodla s problémem bojovat. Vede čtenářský tým v neziskové organizaci Pomáháme školám k úspěchu, podporující rozvoj čtenářství ve školách včetně zavádění dílen čtení do každodenní výuky. Děti při nich sedí v učebně a každý žák si v klidu čte publikaci, kterou si přinese. Četbě se věnuje i učitel, aby šel příkladem. Dílny už mají výsledky: dětem se zlepšuje prospěch i sociální dovednosti.
Lepší než počítač?
"Dílna čtení je pro některé děti jedinečnou chvílí, kdy berou ve škole do ruky knihu, patnáct až dvacet minut si potichu čtou a potom sdílejí zážitky z četby s ostatními," říká Košťálová. Projekt Pomáháme školám k úspěchu iniciovala a financuje rodinná nadace Renáty a Petra Kellnerových. Jako první v Česku se pustila do dlouhodobé podpory veřejných základních škol ze soukromých prostředků a dnes do této neziskovky posílá třicet milionů korun ročně. Peníze slouží i k rozvoji čtenářských dílen, nákupu knih nebo tvorbě čtenářských koutků na školách.
"Můj Mates prostě číst nechce. Koupila jsem mu už několik knížek, vždycky se jen podívá na obrázky a pak si jde sednout k počítačovým hrám, jsem bezradná," píše jedna z maminek na portálu Mimibazar.cz.
Některé další maminky reagují, že se nedá nic dělat. "Prostě jsou děti, které ke čtení nepřimějeme, to se nedá nic dělat. Ale pořád lepší počítačové hry než aby kouřil za školou, ne?" Ke kapitulaci ale podle učitelů není důvod. Každé dítě podle nich může číst a nalézt v této činnosti i zálibu. Klíčové a zároveň nejtěžší je najít pro něj tu správnou knihu. Cílem přitom není, aby "konzumovalo" jen "vysokou" literaturu, mnohdy stačí i obyčejný komiks.
"Mnoho dětí na něm začalo a postupně se pročetlo dál. Rodiče byli nadšeni, že z jejich nečtenáře se stal zapálený čtenář," říká Košťálová. Organizace pravidelně pořádá učitelské workshopy, na kterých si mohou pedagogové vyměňovat zkušenosti. Doporučují si kvalitní knihy nebo se radí, jaké další aktivity by se s dětmi v rámci dílen daly dělat. V projektu jsou nyní desítky "čtenářských" základních škol a stovky učitelů.
K podpoře čtenářské gramotnosti slouží i další organizace, nejznámější je pravděpodobně Celé Česko čte dětem, které prostřednictvím kampaně se známými osobnostmi přesvědčuje rodiče, aby svým dětem četli doma a tím je nejen lépe vychovávali, ale také utužili rodinné vazby.