Největší česká univerzita přistoupila k reformě vysokých škol po svém. Kromě zápisného pro studenty ve výši pěti tisíc korun ročně, se chce hlavně soustředit na kvalitu školy. Svůj záměr hodlá projednat s ostatními univerzitami a vysokými školami.
Podle Karlovy univerzity není třeba nového vysokoškolského zákona. K reformním krokům by postačila pouze novela.
Univerzita Karlova v reformě navrhuje větší finanční jistoty pro školy. Jejím hlavním záměrem jsou takzvané rámcové smlouvy, které by byly uzavřené na pět let a také vymahatelné.
Smlouva? Garant financí
Dokument by měl stanovit cíle vysokých škol. Týkat by se měly hlavně počtu studentů. Stát by jim na tento počet ve smlouvě garantoval finance.
ČTĚTE TAKÉ: Bič na věčné studenty: za rok navíc zaplatí až 40 tisíc
Studenti by měli platit zápisné pět tisíc
"Kolikrát ani nevíme, kolik studentů můžeme přijmout, protože nevíme, jak jaký obor bude financován. Přesto počet studentů, které budeme v novém akademickém roce přijímat, musíme zveřejnit do konce února," vysvětlil kancléř Karlovy univerzity Tomáš Jelínek.
Podobně jako Bílá kniha?
Samotný návrh univerzity se v některých tématech shoduje s reformou, kterou navrhovalo ministerstvo školství. To rozdělovalo vysoké školy zaměřené na vědu a výzkum nebo vzdělávací. Stejnou cestou jde i Karlova univerzita, ale v širším pojetí. Podle rektora univerzity Václava Hampla tomu tak není. "Je jasné, že titulky problému budou podobné jako v Bílé knize, ale nabízíme úplně jiné řešení," vysvětlil Hampl.
Návrh, který univerzita předloží ostatním vysokým školám k diskuzi, také řeší problematiku takzvaných "létajících profesorů". Univerzita chce, aby žádný akademický pracovník nesměl zaštiťovat více než jednu akreditaci, nesměl by tedy učit na jiné vysoké škole.
ČTĚTE TAKÉ: Univerzita Karlova změní název. Nechce být "v Praze"
V srpnu by Karlova univerzita chtěla předat prodiskutovaný návrh ministerstvu školství.
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek