Ze sociálních důvodů do třídy například mezi lehce mentálně postižené žáky - v České republice doposud běžná věc. Své by o tom mohly vykládat například tisíce Romů, kteří z podobných příčin skončili ve zvláštních školách. Zakázat to má nová vyhláška, kterou připravilo ministerstvo školství.
Současné vyhlášky totiž umožňují zařadit do třídy pro postižené žáky také žáka se zdravotním znevýhodněním, pokud na základní škole "celkově" selhává, nebo sociálně znevýhodněného žáka, a to až na dobu pěti měsíců. "Lze pochybovat, zda může být několikaměsíčním pobytem ve speciální škole vyrovnáno ‚celkové selhání' žáka, jehož jediným handicapem je například nepodnětné rodinné prostředí," konstatuje ministerstvo v důvodové zprávě. Navíc podle něj hrozí, že tito žáci pak zůstanou ve zvláštní škole už natrvalo.
Do budoucna by už proto - ani z diagnostických důvodů - nemělo být povoleno zařadit žáky ze sociálních důvodů či se zdravotním znevýhodněním do speciální třídy pro zdravotně postižené. Platit by to mělo od příštího školního roku. V některých případech pak až po třech letech.
"Návrh by měl změnit přístup dětí ke vzdělávání. Děti bez zdravotního postižení nemají co dělat ve třídách, kde se vyučuje pro děti se zdravotním postižením," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
Přesto je podle ní potřeba změnit ještě mnoho věcí. U dětí se zdravotním postižením totiž nová vyhláška počítá s tím, že se vždy po roce bude ověřovat, zda nepatří do běžné školy či třídy. "My jsme argumentovali, že by u rediagnostiky pomohlo určité 'odstupňování' dětí. V některém případě, když se rediagnostika dělá často, tak ztrácí výpovědní hodnotu," řekla Šimůnková.
Ministerstvo školství vyhláškou reaguje na známý případ D. H. a ostatní proti České republice, který řešil Evropský soud pro lidská práva. Ten v roce 2007 rozhodl, že nadměrné umisťování romských dětí do praktických škol je segregační a dochází tak k nepřímé diskriminaci romských dětí v přístupu ke vzdělávání.