Lidovci vytáhli proti školnému na vysokých školách. Záměr zavést platby za vzdělání obsahuje Bílá kniha, kterou chtěl zelený ministr školství Ondřej Liška přinést v pondělí do Strakovy akademie. To se však nestane. Liška místo toho zamíří do Bruselu představit priority českého předsednictví v oblasti školství.
"Není možné, aby tento materiál v sobě skrýval tak zásadní otázky, jako je školné, aniž by byly posouzeny dopady do českého podnikatelského a ekonomického prostředí, aniž by byl přípraven koncept právní úpravy, to znamená aniž by byl připraven věcný záměr zákona," rozpomněl se najednou lidovecký ministr Cyril Svoboda.
Úředníky svého kolegy z vlády Ondřeje Lišky i ministra školství Svobodovo "procitnutí" zaskočilo. "Bílou knihu ministerstvo nechalo projít téměř roční bezprecedentní odbornou diskuzí," podivuje se mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.
"Nevím, zda je to nepochopení nebo neznalost pana ministra Svobody, ale strategický dokument Bílá kniha terciárního vzdělávání je nutným předstupněm právě ke zpracování věcného záměru zákona, který se chystám předložit vládě v první polovině letošního roku a konstatuji naprostou shodu s ministrem Svobodou, že musí projít řádným procesem projednávání," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr Liška.
Školné vláda nemá v programu
Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová soudí, že je zbytečné "strašit" studenty i školy zmínkou o školném, když tato vláda ho stejně nebude prosazovat. "Školné by nemělo být součástí koncepce, když ho tato vláda nemá ve vládním programu," uvedla Šojdrová.
Liška tvrdí, že o školném se v Bílé knize píše proto, aby se o něm vůbec začalo seriózně diskutovat. "Školné je v tomto dokumentu navrženo jako jedna z cest ke zvýšení soukromých zdrojů v sektoru vysokého školství. Tato vláda školné nezavede, ale Bílá kniha o školném debatu otvírá," dodal Liška.
Poslední verze Bílé knihy
Třetí a údajně již konečnou verzi Bílé knihy terciárního vzdělávání představilo ministerstvo školství v prosinci. Reforma počítá s tím, že se univerzitní pracoviště v budoucnu specializují buď na výzkum, vzdělávání nebo profesní přípravu. Zlepšit financování vysokých škol má zavedení školného, současně má ale fungovat i systém finanční podpory studentů, zahrnující studentské půjčky a stipendia.
Do poslední verze Bílé knihy byly zapracovány připomínky akademiků a široké veřejnosti. Některé výtky ale podle univerzit nebyly zapracovány dostatečně, proto Karlova univerzita celý proces přípravy Bílé knihy odmítla.
Foto: ČTK, MŠMT