Med do škol? Ministr Jurečka sklízí kritiku

Domácí
30. 11. 2015 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Chtěl pomoci včelařům, ale vymklo se mu to z rukou. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) za svůj projekt Med do škol schytává kritiku ze všech stran. Prý podporuje farmáře, ale škodí dětem.

Ministr Jurečka přišel v minulých týdnech s dobrou myšlenkou. Je potřeba podpořit včelaře. Jenže med propaguje u nevhodné skupiny konzumentů. V minulém týdnu ve školách napříč republikou proběhla kampaň "Medová snídaně". Školáci prvního stupně a děti v mateřských školách dostali český med a k tomu máslo a chleba, to vše oceněné značkou kvality Regionální potravina.

"Ministerstvo zemědělství chce propagovat především regionální potraviny, drobné chovatele včel a statkáře, kteří garantují nejenom kvalitu medu, ale i včelích produktů, jako je například propolis a včelí vosk," obhajoval svůj projekt Jurečka. Resort za svačiny pro děti utratil více než sto tisíc korun, svůj krajíc se sladkou pochoutkou dostalo přes 1500 dětí. Ministr věří, že tím zároveň udělal dobrý skutek i pro zdraví nejmenších, protože "je důležité, aby si děti už v raném věku navykly na správné a vyvážené stravování". Jenže medem podle oslovených expertů dosáhl přesného opaku.

Odborníci v šoku

"Dva roky společně s ministerstvy školství a zdravotnictví intenzivně řešíme, jak u dětí omezit příjem nezdravých potravin. Největším problémem je přitom velká nadmíra cukru. A do toho přijde ministerstvo zemědělství naprosto nekoordinovaně s projektem, který podává dětem cíleně jednoduché cukry," uvedla pro TÝDEN respektovaná specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková. Svačiny by se v podobě, jak je předvedlo ministerstvo, prý k dětem vůbec neměly dostat.

"Mají mít kvalitní snídani doma, pak ke svačině například jablko a potom školní oběd, který splňuje parametry dané státem, cukrová bomba ve formě medu tam nemá co dělat," je rezolutní Slimáková. Brněnský výživový expert Jiří Kudrna souhlasí s kolegyní a přidává další argument: "Děti přejedené cukrem pak nemají chuť k jídlu, a buď vyhodí část školního oběda, nebo ho dokonce zcela vynechají."

Aby se Jurečka vyhnul kontroverzi, stačilo málo: předjednat projekt s lidmi, kteří dětskému stravování rozumějí. Třeba s resorty školství a zdravotnictví. Pod druhý jmenovaný spadá Státní zdravotní ústav (SZÚ). Ten má na starosti i stanovení výživových norem ve školním stravování (spotřební koš). " O této aktivitě ministerstva zemědělství jsme se bohužel před jejím zahájením nedozvěděli a vůbec to s námi nikdo nekonzultoval," říká Alexandra Košťálová ze SZÚ.

Čtěte TÝDEN!* Co na projekt říkají včelaři?

* Proč se chce s ministrem Jurečkou sejít ministryně školství?

* Čím se obhajuje ministerstvo zemědělství?

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE V PRODEJI OD PONDĚLÍ 30. LISTOPADU 2015.

Autor: Vladimír BarákFoto: ČTK , Kabešová Heda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ