Škola doma
Ministerstvu navzdory: školský výbor podpořil domácí vzdělávání
15.01.2015 16:00
Sněmovní školský výbor ve čtvrtek navzdory nesouhlasu ministerstva školství podpořil zavedení možnosti domácího vzdělávání i na druhém stupni základních škol. Z vládní novely školského zákona naopak navrhl vypustit jeden z cílů ministerstva, vznik registru učitelů. Ministerstvo školství přichystá pro další sněmovní projednávání normy pozměňovací návrh, jenž by usnesení výboru v těchto věcech pozměnil.
Nejvíce času ve čtvrtek poslancům zabrala debata o sporném ustanovení o diagnostice mentálního postižení žáků. Na základě této diagnózy by mohly být děti umisťovány do praktických škol. Školský výbor na rozdíl od výboru sociálního doporučil pasáž v novele zachovat.
Kritici o ní tvrdí, že by mohla vést k tomu, že v těchto zvláštních školách budou končit i děti, které do nich nepatří. Předseda výboru Jiří Zlatuška (ANO) upozorňoval taky na to, že vývoj nových metod diagnostiky stojí stamiliony korun z veřejných peněz, pak je komerční organizace prodávají. "Točí se kolem toho velké peníze," řekl. Naopak například jeho kolegyně z klubu Ivana Dobešová ustanovení podpořila. Podle ní jde o první pokus nastavit jednotná pravidla.
Novela školského zákona zásadně mění přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Pro jejich integraci do hlavního vzdělávacího proudu se místo diagnózy stanou základem podpůrná opatření, která žáci potřebují. Tato opatření kritici sporného ustanovení oceňují.
Úpravy ohledně domácího vzdělávání a registru učitelů prosadila Anna Putnová z opozičního klubu TOP 09 a Starostové. Podle ní individuální vzdělávání do systému patří. Ministerstvo školství ale vnímá vzdělávání nejen jako přezkušování ze znalostí, ale taky jako socializaci lidí.
Sněmovna by taky mohla na návrh výboru potvrdit firmám právo provozovat vedle jiných oborů podnikání školská zařízení. Má to umožnit firmám vstup do odborných škol, kterým by hrozila takzvaná optimalizace, tedy sloučení s jinou školou, nebo zánik. Dále by předloha měla zařadit mezi pedagogy tlumočníky do znakového jazyka, o což se poslanci snažili už při dřívějším projednávání novely zákona o pedagogických pracovnících.
Vládní předloha budí pozornost zejména tím, že zakáže ve školách prodej potravin, které jsou v "rozporu s výživovými požadavky". Zákaz se bude týkat i reklamy na tyto potraviny. Má taky například zavést jednotné závěrečné zkoušky na učilištích, registr učitelů a upravit postavení ředitelů škol, aby na nich mohli zůstat i po skončení šestiletého funkčního období.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.