Nechceme být "produkty", brání se studenti univerzit
12.03.2010 06:00 Původní zpráva
Nechceme být jen obyčejnými produkty, vzkazují studenti ministerstvu školství. Založili novou iniciativu Vzdělání není zboží! a s čárkovými kódy na obličejích vyrazí protestovat na pražský Albertov. Vadí jim reforma vysokého školství. Školy se podle nich stále více podřizují "nižším" zájmům firem a trhu.
"Vadí nám stále těsnější propojení mezi vysokými školami, průmyslem a politikou," uvádějí protestující studenti na svých internetových stránkách "Vzdělání není zboží". Nesouhlasí s tím, aby ve správních radách škol seděli zástupci průmyslu. Nelíbí se jim, že by se měly vysoké školy stát "centry inovačního procesu".
"Je smutné, že dnes musí akademičtí pracovníci pěstovat vedle své odborné specializace také manažerské schopnosti a prodat výsledky své práce. A to především do soukromé sféry," popisují studenti směr, kterým se dnes univerzity ubírají a s nímž nesouhlasí. Ve školách by podle nich mělo jít především o vědění.
ČTĚTE DÁLE: Univerzit bude méně, rozhodla ministryně Kopicová
Vědci opět demonstrovali. Tentokrát spolu s umělci
Kopicová: Bez placení za studium to nepůjde
Na protest proti tomu se označí čárovými kódy, které mají symbolizovat přeměnu vzdělání ve zboží a absolventů v produkty škol, a vyrazí do ulic. Čárové kódy nebo protestní hesla pověsí studenti i na budovy některých fakult Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického nebo Akademie múzických umění.
Nechceme školné, volají studenti
Studenti se také staví proti plánovanému školnému. To podle nich povede k jedinému - lidé si budou vybírat jen ty obory, které se budou jevit do budoucna ekonomicky výhodné. Ostatní mohou postupně zanikat. "Kvůli školnému se tak může vylidnit veřejný a neziskový sektor. Budou chybět pracovníci sociálních a humanitních oborů," varují studenti.
K protestnímu pochodu Prahou, který studenti svolali na sociální síti Facebook, se podle jednoho z organizátorů Jana Bartka připojí několik set lidí. "Na Facebooku se přihlásilo zhruba tři sta lidí, tato čísla jsou ale většinou velmi neformální," řekl Bartek on-line deníku TÝDEN.CZ. Půjde podle něj jak o mladé lidi z různých vysokých škol - většinou humanitních, tak o absolventy či pouhé sympatizanty.
Pochod se povede z pražského Albertova, kde stojí Přírodovědecká fakulty Univerzity Karlovy, k Palachovu náměstí. Tam studenti zakončí akci divadelním sketchem.
Akce se zřejmě zúčastní i někteří akademici. Ti svou nevoli s reformou vyjádřili prakticky už na začátku, když ministerstvo školství takzvanou Bílou knihu, která změny na univerzitách obsahuje, představilo. To bylo v roce 2008. I oni se obávají především toho, že do chodu školy začne mluvit stát či silné ekonomické skupiny.
PSALI JSME: Američtí profesoři bojují proti laptopům na přednáškách
Na VŠ se dostanou téměř tři čtvrtiny přihlášených
Harvardova univerzita prohrává boj s krizí
Na protest se přijde podívat také exministr školství a šéf Strany zelených Ondřej Liška. Přesto, že reformu vysokého školství načrtl v takzvané Bílé knize terciárního vzdělávání právě jeho tým.
"Sleduji diskuse o boloňském procesu a jeho důsledcích, pro kvalitu a autonomii vysokého školství mnohdy negativních a nezamýšlených. Chci se také setkat s těmi, kdo za touto iniciativou stojí, a navázat s nimi dialog," vysvětluje svou účast Liška.
Česká protestní akce není osamocenou událostí. Podobné demonstrace se konají také ve Vídni, Budapešti, Bruselu nebo Madridu. Všechny pochody jsou součástí celoevropského akčního týdne proti reformám Boloňského procesu, který podle studentů výrazně zužuje chápání funkce vysokých škol ve společnosti. Evropské školství má být podle boloňských reforem především efektivní a konkurenceschopné.
Boloňský proces už trvá přibližně deset let a zavedl soustu změn. Jeho cílem je vytvořit společný evropský prostor pro vzdělávání. Rozdělil vysokoškolské studium na bakalářské, magisterské a doktorské, aby se mohli mladí lidé lépe pohybovat mezi školami. Zavedl také cizojazyčné dodatky k diplomům.
Ilustrační foto: ČTK, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.