Novinka ve školství: <span>tři přihlášky = třikrát nepřijat</span>?

Domácí
15. 11. 2008 08:00
Ředitelé středních škol se bojí, jak nával přihlášek zvládnou.
Ředitelé středních škol se bojí, jak nával přihlášek zvládnou.

Ředitelé středních škol se bojí, jak nával přihlášek zvládnou.Deváťáci si na jaře vyzkoušejí na vlastní kůži malou revoluci. Začala platit nová pravidla pro přijímací zkoušky na střední školy. Co je největší novinkou? Každý zájemce o studium si může v prvním kole podat až tři přihlášky na střední školu. To se nelíbí ani vzdělávacím ústavům, ani ministerstvu školství Ondřeje Lišky.

"Do systému se dostane dvojnásobný až trojnásobný počet uchazečů. To bude znamenat administrativní zatížení pro školy, zvýšení jejich nákladů. Navíc bude mnohem déle trvat, než se přijímací zkoušky vyhodnotí a než proběhnou odvolání," stěžuje si na novinku náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger. Rodiče by se podle něj měli připravit až na několik měsíců trvající nejistotu. 

Tři přihlášky do školského zákona vepsali poslanci, když opravovali práci ministryně Petry Buzkové z ČSSD. Za její "vlády" žáci mohli podávat v prvním kole pouze jedinou příhlášku. Úředníci ministra Lišky chtěli tento počet zvýšit na dvě. Tři jim připadají příliš. 

Třikrát nepřijat?

Ředitelé škol dokonce nový systém přihlášek považují za nevýhodný pro žáky i jejich rodiče. "Může se velice snadno stát, že školák dostane třikrát odpověď, že neuspěl a to bude velice stresující," říká ředitel Vladislav Slavíček z Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře.

Liškův úřad však vyčkává. Chce jen vytisknout informační materiály, které by se přes školy dostaly do rodin letošních deváťáků. "Dále uvažujeme o tom, že bychom zavedli elektronický informační systém," říká Kitzberger. Ale nakonec možná všechno bude jinak. Liškovo ministerstvo uvažuje i o centrálních testech ze základních předmětů. Ty by nahradily přijímačky na střední školy.

Zápisový lístek

Co se ještě pro děti v devátých třídách změní? Školy pro ně musejí vypsat nejméně dva termíny přijímacích zkoušek.

Studenti si budou muset hlídat i zápisový lístek. Ten funguje jako rezervace místa na střední škole, kam byl přijat. Škola má tak určitou míru jistoty, že do ní školák skutečně nastoupí. Nicméně dítě může v pětidenní lhůtě své rozhodnutí změnit a rezerovat si místo na jiné škole.

Zmatek na školách 

Pokud se zkombinují různé termíny přijímacích zkoušek, zápisové lístky a odvolání, může se stát, že některé školy nebudou ani na konci srpna vědět, kolik studentů na školu skutečně nastoupí. Liškův úřad proto zvažuje, že by bylo možné zápisový lístek přemístit z jedné školy do druhé pouze jednou.

Jedno je však jisté. "Z hlediska uchazeče o studium jsou výhody zřejmé: tři přihlášky místo jedné," říká ministr Ondřej Liška ze Strany zelených.

 Zásadní rozdíly předchozího a současného přijímacího řízení

Žák se nyní může dostat na vysněnou školu. Díky třem přihláškám.* V prvním kole se může uchazeč přihlásit až na 3 obory vzdělání

 

* Přihláška se podává přímo na střední škole, kam se uchazeč hlásí

 

* Kritéria přijímacího řízení vyhlašuje ředitel střední školy do 31. 1.

 

* Každá škola musí vypsat nejméně dva termíny přijímacího řízení

 

* Rozhodnutí o přijetí/nepřijetí škola,
   která nevypisuje přijímací zkoušky, může poslat bezprostředně po termínu doručení přihlášek ( po 15. březnu)

   která vypisuje přijímací zkoušky, zasílá do 3 pracovních dnů po vykonání přijímací zkoušky ( v období od 22. dubna až 7. května)

 

* Přijetí je třeba potvrdit do 5 pracovních dnů od doručení kladného rozhodnutí odevzdáním zápisového lístku řediteli střední školy

 

* Zkrácené termíny řízení: rozhodnutí o přijetí 3 dny (dříve 7 dnů), uložení rozhodnutí je uschováno na poště 5 dní (dříve 10 dnů), odvolání 3 dny (dříve 8 dnů)

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ