Nový ministr školství: 80 tisíc pro začínající učitele

Domácí
1. 7. 2010 10:30
Politická jednání stále pokračují.
Politická jednání stále pokračují.

Miroslavu Kopicovou vystřídá v čele ministerstva školství vězeňský psycholog Josef Dobeš z Věcí veřejných. Za prioritu číslo jedna označuje zvýšení prestiže učitelského povolání. Jak na to? "Chci více peněz na učitele, chci přivést mladé lidi," vypočítává nový ministr. Pomoci by mělo zvýšení základního platu začínajících učitelů na 20 tisíc a zavedení náborového poplatku.

"Pokud se čerstvý absolvent tak říkajíc upíše školství třeba na tři roky, dostane 80 tisíc," plánuje Dobeš v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Jaké budou vaše první kroky po nastoupení do úřadu?
Musím si dát dohromady svůj nejužší tým, který musím dopředu zkonzultovat s koaličními partnery. Jedná se zejména o náměstky a poradce. Druhým krokem bude urychlená práce nad rozpočtem.

Co pro vás bude na ministerstvu prioritou číslo jedna?
Zvýšit prestiž učitelů, a to nejen jejich obecnou autoritu, ale i ekonomickou prestiž, se kterou to velmi souvisí. Chtěl bych, aby se říkalo, že ministr za Věci veřejné konečně dokázal ocenit učitele.

Jak chcete prestiž učitelského zaměstnání zvýšit?
Chci více peněz na učitele, chci přivést mladé lidi. Nemluví se o tom, ale demografický stav učitelského stavu je alarmující. Ten vývoj je mnohem horší než celkový vývoj České republiky. Pokud se nic nestane, tak do deseti let nemá na regionálních školách kdo učit. Musí se tedy přivést mladí učitelé, ale zároveň docenit ti stávající. Je nutné připravit nový zákon o vzdělání, kde je třeba pedagogy definovat jako profesní skupinu, ošetřit jejich profesní růst, motivaci, celoživotní vzdělávání. To všechno má dopad na důstojnost pedagoga v české společnosti. Ruku v ruce půjde i stoupající kvalita vzdělání.

Co dalšího hodláte pro zkvalitnění vzdělání udělat?
Definovat, co by měl žák znát na konci pátého, devátého ročníku, tedy definovat standardní znalostní a kompetenční úroveň a měřit ji srovnávacími zkouškami. A nejen ji, ale i přidanou hodnotu školy. Přidaná hodnota znamená, nakolik škola dokázala integrovat a pomoci hendikepovaným dětem. Budu se zabývat i osobní evaluací, tedy tím, jaké na škole je klima, jak se tam cítí učitelé, jak žáci, jak rodiče.

Za 2,1 miliardy korun, které dostanete z rozpočtu armády, chcete zvýšit plat začínajícím učitelům na 20 tisíc. To mluvíte o hrubé nebo superhrubé mzdě? A bude to stačit na všechny učitele?
To mluvíme o hrubé mzdě. Nicméně náklady se počítají ze superhrubé mzdy a na tu ty 2,1 miliardy musí stačit, já z toho jako kouzelník budu muset vykouzlit 20 tisíc hrubého. Pro ty začínající to bude stačit, bohužel, úplně hravě. Kvalifikovaných, vysokoškolsky vzdělaných nastoupilo loni totiž jenom dva tisíce. Takže ten balík postačí na mnohem více pedagogů.

Nový ministr školství Josef Dobeš (VV).Jak to vypadá s návrhem na úplné zrušení tabulkových platů?
My nejsme tak razantní a ani to není reálně možné, tak jako to je ve zdravotnictví. I když by bylo hezké minimálně přiklápět tarifní a nadtarifní složku, ale školství je tarify tak provázáno, že to není otázka jednoho volebního období. Nepochybně chceme docílit posilování nadtarifní složky platu, ale rozbít v tuto chvíli tarify je smrtící. Nicméně myšlenka to je správná a mně sympatická.

Jak velkou část platu by měla tvořit nadtarifní složka, o které rozhodují ředitelé škol?
Z průměrné mzdy to je v současné době asi třináct čtrnáct procent. Já bych rád, aby to byla třeba čtvrtina. Ale to není realita. Na druhou stranu je třeba objektivizovat dnes naprosto subjektivní udělování osobního ohodnocení, které je zcela v rukou ředitelů. Ti musejí mít pevnou kompetenci, ale zároveň odpovědnost a pravidla pro větší objektivitu, i v rámci odměňování podřízených.

VV přišly s nápadem na zavedení tzv. náborového poplatku. S jak vysokou částkou počítáte?
Moje vize je taková, že pokud se čerstvý absolvent tak říkajíc upíše školství třeba na tři roky, dostane 80 tisíc. 40 tisíc po nástupu a dalších 40 tisíc na konci prvního roku nebo zkušební doby.

Kde byste na to vzali peníze?
No tak máme na to ty dvě miliardy a sto milionů, a pokud to vynásobíte dvěma tisíci, vidíte, že to je jen zlomek té částky. Jednou variantou je tedy kombinace náborového příspěvku s tím, že kdyby učitel odešel během těch tří let, tak vrací částku do státního rozpočtu. A těch 2,1 miliardy není jen pro tento rok, to musí být trvalé posílení rozpočtu.

Bude to českému školství a vašim plánům stačit?
Jestli se situace ve školství má změnit, bude těch peněz zapotřebí ještě více. Se srovnávacími zkouškami by měly přijít čtyři miliardy. Pak chceme celoživotní vzdělání učitelů, to je třeba miliarda. I my si samozřejmě musíme utáhnout opasek, ale tam, kde to jde, a nebude to na učitelích.

Takže kde budete šetřit?
Na byrokracii, úřednících, na organizacích, které zřizuje ministerstvo.

Buďte konkrétní.
Chystá se velká vlna auditů. Já nejdřív potřebuji zjistit, jestli některé věci nevykonávají souběžně dvě různé organizace, jestli se nedublují. Audity ukáží, kde snížit počet úředníků, jak omezit byrokracii. Audit čeká i státní maturitu, kde jsou velké pochybnosti.

Vy sám jste zastáncem státní maturity?
Zcela jednoznačně. Jestliže chci zavést srovnávací zkoušky na základních školách, tak na to musí navazovat unifikovaná zkouška pro střední školy. Do konce léta musím vydat stanovisko, je-li potřeba odklad státních maturit, nebo jestli mohou naostro začít. Každopádně generální zkouška musí proběhnout, aby ukázala, jak jsme na to připraveni.

Bude součástí maturity i zkouška z matematiky?
Na to se budu muset podívat. Ale jestli se ptáte na soukromý názor Josefa Dobeše, tak ten je příznivcem matematiky, protože v ní vidí logiku a důležitý základ.

Vyjednávací tým se dohodl v rámci podpory české vědy na prosazování pěti oblastí. Které to jsou?
O tom se stále bavíme, ale to by měli rozhodnout odborníci a politici budou jejich rozhodnutí akceptovat. Já soukromě si myslím, že jednou z těch oblastí je chemie.

Jak dosáhnete toho, aby v České republice nevymřely humanitní obory?
Měl by se vedle sebe rozvíjet výzkum jak základní, tak aplikovaný. Jednoznačně dojde k velké podpoře aplikovaného výzkumu na vysokých školách komerční sférou. Budu ale dbát na to, aby základní výzkum byl zachován a měl podporu a úctu.

Autor: Iva Vokurková Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ