Opomíjený směr
Osobnosti budou diskutovat o významu humanitního vzdělání
24.09.2018 20:16
Posílit hrdost a prestiž humanitních oborů v očích veřejnosti má panelová debata, která se bude 4. října konat na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU). O významu humanitního vzdělání v konkurenci s technickými disciplínami či o tom, co společnosti přinášejí absolventi společenskovědních oborů, bude diskutovat například bývalý děkan Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Jan Sokol, ekonom Filip Matějka nebo zástupci akademické obce včetně studentů.
"Diskuse je určena i široké veřejnosti," řekla Naděžda Hlaváčková z katedry filozofie ZČU.
Politici podle ní často vytváří klima, že společnost nepotřebuje tolik filozofů, antropologů či sociologů. "Chceme budovat hrdost k oboru, který děláme, a nepřipojovat se k dojmologickému pseudomyšlení, že všechny tyto obory jsou nesmyslné, ale že jsou naopak základem vzdělání, které může poskytnout studentům všeobecný přehled," uvedla Hlaváčková.
Není podle ní třeba se ptát, kolik potřebuje společnost antropologů, ale kolik potřebuje vzdělaných lidí. Filozofická fakulta je často považována za nejméně prakticky využitelnou. "Ale má zkušenost s těmito absolventy z komerční praxe, kde také funguji, je ta nejlepší," řekla. Umí řešit problémy s nadhledem a alternativně, dobře komunikují, mají tah na branku, míní.
Mezi řečníky budou i vědec a lékař Marek Hilšer, novinář a pedagog Václav Moravec, ekonom Filip Matějka z institutu CERGE-EI či Jiří Masopust z elektrotechnické fakulty. Diskutovat budou také rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček, děkan plzeňské filozofické fakulty David Šanc a sociolog Jan Váně.
"Máme plán za rok uspořádat mezinárodní konferenci ve velmi podobném duchu," dodala Hlaváčková s tím, že už oslovili kolegy ve Španělsku, Portugalsku a Německu.
Na diskusi naváže listopadová beseda se šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym, prosincová s ekonomem Tomášem Sedláčkem a v únoru přijede do Plzně přední biochemik Martin Fusek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.